Adana Güney Haber

KOBİ’LERE FAİZ VE HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

KOBİ’LERE FAİZ VE HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR
121 views
22 Aralık 2021 - 15:39

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen,  Alman Kalkınma Bankası (KfW) tarafından yönetilen ve KOSGEB tarafından yürütülen “Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi” Projesi başlıyor. Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa’da hayata geçirilecek Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi Projesi ile Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki yabancılar için istihdam yaratılması ve halihazırda var olan istihdamın korunması hedefleniyor.

 (HABER MERKEZİ)-Avrupa Birliği tarafından finanse edilen,  Alman Kalkınma Bankası (KfW) tarafından yönetilen ve KOSGEB tarafından yürütülen “Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi” Projesi başlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Alman Kalkınma Bankası arasında 13 Ocak 2021’de imzalanan Hibe ve Proje Uygulama Sözleşmesi’ne istinaden başlayacak olan  proje ile en az 1.500 işletmeye Faiz Desteği ve yaklaşık 700 işletmeye Hibe Desteği sağlanacaktır. Proje kapsamında KOBİ’lere toplam 65 milyon Avro tutarında destek verilmesi hedeflenmektedir.

Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin ve  Şanlıurfa’da hayata geçirilecek Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi Projesi ile Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki yabancılar için istihdam yaratılması ve halihazırda var olan istihdamın korunması hedefleniyor.

Projeden 15 ilde faaliyet gösteren KOSGEB veritabanına kayıtlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) faydalanabilecek. 2022 yılının ilk çeyreğinde duyurulması planlanan proje iki bileşenden oluşmaktadır.

BİLEŞEN I – 30 MİLYON AVRO’YA KADAR FAİZ DESTEĞİ

Projenin yürütüleceği 15 ilde faaliyet gösteren KOBİ’ler yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için avantajlı koşullarla finansmana erişeceklerdir. Bu vesileyle işsiz veya kayıt dışı istihdam edilen Türk vatandaşlarının ve geçici koruma altındaki yabancıların kayıt altına alınarak ekonomik hayata dahil edilmeleri ve halihazırda istihdam edilenlerin işlerinin korunması planlanmaktadır.

KOBİ’lerin programa katılan bankalardan temin edeceği kredilerin faiz oranlarının kısmen karşılanacağı Faiz Sübvansiyonu Mekanizması kapsamında yeni istihdam yaratılması ve istihdamın korunması halinde KOBİ’lere toplam 30 milyon Avro’ya kadar faiz desteği sağlanacaktır.

BİLEŞEN II  – 35 MİLYON AVRO’YA KADAR HİBE DESTEĞİ

15 ilde faaliyet gösteren KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi, Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki yabancıların istihdamı için hazırlayacakları projeler desteklenecektir.

Rekabetçiliğin Artırılması, Stratejik Ürünler, Teknoloji/İnovasyon ve B2B İşbirliği Programları ile üç pencerede açılacak çağrılar ile KOBİ’lere toplam 35 milyon Avro değerinde hibe desteği sağlanacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu