Adana Güney Haber

Konut satışları durma noktasına geldi

Konut satışları durma noktasına geldi
63 views
02 Mayıs 2020 - 17:52

2020 yılbaşından itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da konut satışlarında azalmalar yaşandı. Talebin azalmasına bağlı olarak konut fiyatlarında meydana gelen azalmalara rağmen yine satışlarda bir artış yaşanmadı.

(HABER MERKEZİ)-2020 yılbaşından itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da konut satışlarında azalmalar yaşandı. Talebin azalmasına bağlı olarak konut fiyatlarında meydana gelen azalmalara rağmen yine satışlarda bir artış yaşanmadı.

Tüm Türkiye’de etkili olduğu gibi Adana’da konut satışları yapılamamasından, az da olsa yapılan satışların yetersiz olduğundan dert yanan emlakçılar, eskisi kadar ev satışı yapamadıklarını ev sahiplerinin evlerinin fiyatlarını düşürmelerine rağmen evlerine alıcı bulunmadığını belirtiyorlar. Konut sektörünün yaşadığı durgunluğa acilen çözüm bulunmasını isteyen emlakçı ve dairelerini satmak isteyen daire sahipleri alıcı olmamasından şikayetçi olduklarını ifade ediyorlar.

Konut fiyatlarının alıcı bulmadığından dolayı düştüğünü ancak satışların beklenilen düzeylere çıkamadığını ifade eden Emlakçı ve Gayrimenkul Uzmanı Emre Öksüz; “Konut satışlarında son zamanlarda ciddi anlamda satışlar durmuş durumda. İnsanlar faizlerin yüksek olmasından dolayı ev almaya bu ortamda sıcak bakmıyorlar. Hal böyle olunca da evler satılamıyor. Evler satılamadığı için de özellikle acil ihtiyaçları olanlar evlerinin fiyatlarını düşürerek değerinin oldukça altına satmaya razı oluyorlar. Ancak yine de satışlar beklediğimiz seviyelere henüz çıkamadı. Son olarak TÜİK bu durumu rakamlarla açıkladı ve Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki aya göre ciddi anlamda düştüğünü söyledi. Adana bu gerçeğin en çok görüldüğü, ev satışlarının yeterli düzeyde olmadığı yerlerin başında geliyor.” ifadelerini kullandı.

Şuan ki ekonomik ortamın ev almak için uygun bir ortam olduğunu bu nedenle ev sahibi olmak isteyenlerin bu süreçte bu hayallerini ertelememeleri gerektiğini belirten Emre Öksüz; “Şuanda hem evlerinde fiyatları düşüyor hem de bankalar çok düşük oranlarda kredi verebiliyor. Eğer ev sahibi olmanın hayalini kuruyorsanız bu fırsatlarını değerlendirmenizi tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin