logo

27 Aralık 2017

Lübnan açılımı ihracata dönüştü

ATO, ADASO, ATB, AHSOSB ortaklığıyla kurulan Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş.’nin (ATAK) geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği ‘Lübnan İş Heyeti Ziyareti’ meyvelerini ihracatla veriyor. Adana’dan Lübnan’a düzenlenen iş heyeti ziyaretinde kurulan bağlantılar kapsamında Trend Hijyenik ve Çağın Mühendislik, Lübnan ve üçüncü ülkelere ilk parti ürünlerini gönderdi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana Ticaret Odası (ATO), Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Ticaret Borsası (ATB), Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AHSOSB) ortaklığıyla kurulan Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş.’nin (ATAK) geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği ‘Lübnan İş Heyeti Ziyareti’ meyvelerini ihracatla veriyor. Trend Hijyenik firmasının ıslak mendil Çağın Mühendislik’in inşaat cephe dekor ürünleri Lübnan ve üçüncü ülkelere gönderildi. ATO ve ATAK Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Lübnan’a düzenledikleri etkinliğin benzerlerini 2018’de de gerçekleştireceklerini söyledi.

ANGOLAYA’DA GÖNDERİLMİŞTİ

ATAK A.Ş. Genel Müdürü İlhami Günsel ve Refleks Gazetesi İmtiyaz Sahibi Esra Özden’in hazır bulunduğu Lübnan ihracat yüklemelerinde firma temsilcileri benzer organizasyonların farklı ülkeler için de gerçekleştirilmesi talebinde bulundu. Beyrut ve Trablus’ta gerçekleştirilen Lübnanlı iş insanlarıyla ikili görüşmelerde ilk bağlantıyı sağlayan şirketler arasında yer alan Trend Hijyenik Ürünler Ltd. Şti. Genel Müdürü Serkan Kavlak, geçtiğimiz Eylül’de gerçekleştirilen ikili görüşmelerde sadece Lübnan’a değil, tanıştığı Beyrutlu firmalar aracılığıyla geçtiğimiz ay Angola’ya da ürün ihraç ettiğini söyledi.

FARKLI KAPI ARALADIK

Üretimlerinin çoğunu Balkanlardan Türk Cumhuriyetlerine, Rusya’dan Afrika’ya yaklaşık 20 ülkeye yaptıklarını anlatan Kavlak, “Lübnan organizasyonunu gerçekleştirenlere, destek verenlere çok teşekkür ediyorum. Lübnan iş çevresiyle ihracatımızda farklı kapı araladık. Artan ihracatımızla makina parkımızı, kapasitemizi ve istihdamımızı artırma kararı aldık. Meslek odalarımızın, ATAK ve Refleks gibi kuruluşlarımızın bu yöndeki çabalarını 2018’de de görmek, bunlara dahil olmak istiyoruz” dedi.

DİĞERLERİNE DE KATILACAĞIZ

Baroque markası ile inşaat sektörüne polistren iç ve dış cephe ürünleri üreten Çağın Mühendislik Genel Müdürü Salih Kaya da Lübnan İş Heyeti’nde şirketlerini Dış Ticaret Sorumlusu Armağan Yüce’nin temsil ettiğini belirterek, “Yapılan görüşmelerinin ihracata dönüşmesinden mutluyuz. Bize uygun olan bu tür organizasyonlara katılmaya devam edeceğiz. İhracat artışımıza destek veren meslek odalarımıza, OSB yönetimimize ve ilgili her kuruluşa teşekkür ediyoruz” dedi.

SIRADA BAŞKA PAZARLAR VAR

ATAK A.Ş. Genel Müdürü İlhami Günsel de Lübnan organizasyonuna katılan her şirketten olumlu geri dönüşler aldıklarını, yapılan görüşmelerin iki ay gibi kısa sürede ihracata dönüşmesinden mutlu olduklarını söyledi. Günsel, “Sırada başka pazarlar var. Bu çerçevede uygun pazarları araştırma çabalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Refleks Gazetesi İmtiyaz Sahibi Esra Özden de habercilik çalışmalarını şirketlerin pazar payını artıracak etkinliklerle desteklemekten mutlu olduklarını kaydetti.

ATO ve ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana’yı ve imkanlarını ülke ve yurt dışına tanıtmak ve kent kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla kurdukları ATAK A.Ş.’nin somut sonuçlar veren faaliyetlerinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Organizasyon sonrası Lübnan’a ihracat yüklemesi yapan şirket temsilcilerini kutlayan Menevşe, “Bu yöndeki çalışmalarımızı 2018’de de sürdüreceğiz. Lübnan benzeri birkaç önemli ihracat kapısını daha aralayarak dış ticaretimizi güçlendireceğiz” dedi.

 

Share
422 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.