Adana Güney Haber

“PAZAR YERLERİ HAFTADA İKİ GÜN AÇIK OLSUN”

“PAZAR YERLERİ HAFTADA İKİ GÜN AÇIK OLSUN”
229 views
06 Mayıs 2021 - 2:16

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini memnuniyetle karşılayan ESOB Adana Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Akçay bakanlıktan istekte bulundu: 

“PAZAR YERLERİ HAFTADA İKİ GÜN AÇIK OLSUN”

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘pazar yerleri’ konulu genelge gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak” denildi. ESOB Adana Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Akçay, İçişleri Bakanlığı’nın pazarlar ile ilgili yayımladığı genelgesinden mutluluk duyduklarını, ancak haftada 1 gün açık olmasının yeterli olmayacağını belirtti.

(HABER MERKEZİ)- İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘pazar yerleri’ konulu genelge gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak” denildi.ESOB Adana Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Akçay, İçişleri Bakanlığı’nın pazarlar ile ilgili yayımladığı genelgesinden mutluluk duyduklarını, ancak haftada 1 gün açık olmasının yeterli olmayacağını belirtti.

PAZARLAR HAFTADA 2 GÜN AÇIK OLMALI

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan ESOB Adana Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Akçay, İçişleri Bakanlığı’nın pazarlar ile ilgili yayımladığı genelgesinden mutluluk duyduklarını, ancak haftada 1 gün açık olmasının yeterli olmayacağını belirtti.

Sağlığın her şeyin başında geldiğini vurgulayan Akçay, “Tabi ki her şeyin başı sağlık sağlığımız için ne olması gerekiyorsa onu yapmak zorundayız. Ama sağlık için gıdaya ulaşımın rahat olması gerekir. Özellikle bu aylarda üretimin yoğun olduğu bu dönemlerde hemen hemen her üründe hasat yapıldığı ancak kısıtlamadan dolayı ürünlerin tarlada bahçede kaldığı, sebze-meyve hallerinde depolarda çürüdüğünü görüyoruz.  Tüketici marketlerin insafına kalmış, gıdaya fahiş fiyatla ulaşabiliyorlar. Pandemiden dolayı ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlar, çiftçiler, üreticiler bu uygulama ile biraz nefes alabilecek. Fakat haftada 1 gün olması çok yeterli olmayacaktır. Haftada 2 gün olması ve sağlık kurallarına uyularak, denetimli bir şekilde açık olması hem ülke ekonomisi yararına hem de mağdur olan esnaf, çiftçi, vatandaş yararına olacaktır” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, 81 İL VALİLİĞİNE ‘PAZAR YERLERİ’ KONULU GENELGE GÖNDERDİ.

Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuru yemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Bu doğrultuda, ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

SADECE YAŞ SEBZE VE MEYVE İLE FİDE SATILABİLECEK

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

POŞETLENECEK VE SATIŞI YAPILACAK

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

PAZARCILAR KISITLAMADAN MUAF

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen ‘mesleki faaliyet belgesi’ ile ‘ticari araç görevlendirme belgesini’ ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbirin; vali/kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanacak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak.

Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin