Adana Güney Haber

Romanya’daki iş fırsatları ADASO’da anlatıldı

Romanya’daki iş fırsatları ADASO’da anlatıldı
41 views
11 Ocak 2020 - 13:37

Adana Sanayi Odası, TİAD ve Romanya Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde, Romanya pazarının tanıtılması, ülkedeki yatırım fırsatları ve iş ortamı hakkında bilgi verilip karşılıklı iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi adına ‘Romanya ile İş Yapmak’ konulu seminer düzenlendi. ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, “Romenler ile Her türlü iş birliğine açığız” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Adana Sanayi Odası, TİAD ve Romanya Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde, Romanya pazarının tanıtılması, ülkedeki yatırım fırsatları ve iş ortamı hakkında bilgi verilip karşılıklı iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi adına ‘Romanya ile İş Yapmak’ konulu seminer düzenlendi.

Adana Sanayi Odası Sakıp Sabancı Toplantı Salonu’nda düzenlenen ‘Romanya ile İş Yapmak’ konulu seminere Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopandă, Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Razvan Parvulescu, Türk İş Adamları (TİAD) Derneği Başkanı Güven Güngör ve çok sayıda Adanalı sanayici katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Romanya ile Türkiye’nin kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal bağlar bulunmakta olduğunu dile getirerek, “Romanya’yla ilişkilerimiz üst düzeyde ve yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülmektedir. Nitekim ikili ticaret rakamlarına baktığımızda da bunu görüyoruz. Türkiye’nin Romanya’ya ihracatı 2019 yılı sonu itibarıyla 3,9 milyar dolara dayanmıştır. Romanya’nın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ihracat ise 2019 yıllında 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Adana-Romanya ikili ticaret hacminde ise 2016 yılından itibaren düzenli şekilde artış görüldüğüne değinen Kıvanç, “Son 10 yıllık dönemde en yüksek yıllık hacmine geçtiğimiz 2019 yılında 100 milyon doları geçerek ulaşılmıştır. 2019 yılının ilk 11 ayında Adana’nın Romanya’ya ihracatı yaklaşık 34 milyon dolar olurken, Romanya’dan ithalatımız ise 67 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Romanya ile Türkiye arasındaki iş birliği ve yatırım imkanlarının geliştirilmesinin her iki ülke için de önemli olduğu inancındayım.” diye konuştu. Kıvanç sözlerinde ayrıca Romanya’dan gelecek yatırımcıları ilimizde görmek istediklerini ve Adanalı sanayiciler olarak her türlü iş birliğine açık olduklarını belirtti.

Seminerde Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopandă, Ticaret Müşaviri Cornel Diaconita ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Razvan Parvulescu, ADASO Üyelerine Romanya’yı anlattı. Türk İş Adamları (TİAD) Derneği Başkanı Güven Güngör ile Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ise Romanya’da faaliyet gösteren Türk işadamları olarak deneyimlerini paylaştı. Türkleri bu ülkede hangi fırsatların beklediğine dair ipuçları verdi. 

Büyükelçi Gabriel Şopandă ise iki ülke ticaretinin 6,5 milyar Euro’yu aştığını dile getirdi.  Kültürel, sosyal ve eğitim alanında çok iyi programları bulunduğunu kaydeden Şopandă, turizmde de iyi bir performans yakalandığını, her yıl 500 binden fazla Romen’in Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi. 

Büyükelçi Gabriel Şopandă sözlerini şöyle sürdürdü, “Romanya’dan gelen karışık bir heyet olarak Adana’da bulunduğumuz için çok mutluyum. Plakalardan anlaşılacağı gibi Adana’nın bir numara olması anlaşıyor. Roman’yada iş birliği yapma niyetinizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Bugün itibariyle 15 bin Türk şirket mevcut Romanya’da”

GÜVEN: “ROMANYA YATIRIM İÇİN EN UYGUN AB ÜLKESİ”

TİAD Başkanı Güven Güngör ise yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Romanya’da yabancı yatırımcıya karşı hiçbir önyargı bulunmadığını dile getiren Güngör, Türkleri ise kendilerine daha yakın hissettiklerini anlattı. Girdi maliyetlerinin tamamının düşük olduğunu, uygun vergi olanakları sunulduğunu, arazi fiyatlarının çok düşük olduğunu belirten Güven, gerek istikrarlı ekonomisi, gerek huzurlu iş ortamı ve sağladığı güvenle Romanya’yı Avrupa’da yatırım yapılabilecek en uygun ülke olarak nitelendirdi. Yalnızca işgücü sıkıntısı bulunduğunu dile getiren Güven, “Hukuksal anlamda hiçbir sorun yaşamazsınız. Yüzde 100 Türk sermayeli şirket kurabilirsiniz” dedi. 

Metal ve metal ürünleri, tarım ürünleri, bitkisel yağlar gibi alanlarda karşılıklı ticaret yürütüldüğünü kaydeden Güven, “Romanya’nın ekilebilir alanı genişlik bakımından Avrupa’da ikinci sırada. Tarımsal alanda ciddi bir potansiyel var ve kullanılmayan bir potansiyel. Tarımda ciddi olanaklar sunuyor” ifadelerini kullandı. 

YIKAR: “DEVLET DESTEKLERİNDEN YARARLANILABİLİR”

TİAD Genel Sekreteri Barbaros Yıkar ise devlet destekleri hakkında bilgi verdi. Minimum 1 milyon Euru’luk yatırımların desteklendiğini kaydeden Yatır şunları söyledi: “Yeni binaların inşaatı, mevcut binalar için kiralama maliyeti, teknik tesisatlar ve araçlara yönelik sermaye harcamaları ile fikri mülkiyetin kazanılması destekleniyor. Aynı zamanda sanayi ve teknoloji bölgesinde üretim yerleri veya ofisler kuran yatırımcılar için arazi, bina ve kentsel planlama vergi muafiyeti, yeni binaların inşaatına yönelik yardımlar, konum değiştirmek için tahsil edilen vergilere yönelik muafiyetlerle de değişik destekler sağlanıyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin