hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Sarı, MÜSİAD’dan ‘Evet’ istedi

Son Güncelleme :

06 Şubat 2017 - 0:07

/ 440 views kez okundu.
Sarı, MÜSİAD’dan ‘Evet’ istedi

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı ve AK Parti Adana Milletvekili Fatma Gül Demet Sarı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi’ni ziyaret ederek, bir süre önce başkanlığa seçilen Burhan Kavak ve yönetim kuruluna, başarı ve ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

ADANA (GÜNEY HABER)- Çevre ve Şehircilik eski Bakanı ve AK Parti Adana Milletvekili Fatma Gül Demet Sarı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi’ni ziyaret ederek, bir süre önce başkanlığa seçilen Burhan Kavak ve yönetim kuruluna, başarı ve ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

Samimi bir sohbet havasında geçen ziyarette Demet Sarı, anayasa değişikliği halinde bunun işadamlarına ve ekonomiye kazandıracağı faydaları anlattı.  2016‘nın sıkıntılı geçtiğini, fakat 2017’nin daha iyi bir yıl olacağını belirten Sarı, “Ülkemiz çok yoğun günler yaşadı. İnşallah yeni süreçte, sizlerle daha sık bir araya geleceğiz, sorunlarınıza elimizden geldiğince çözüm arayacağız. Her şeye anında ve yerinde müdahale edeceğiz.  Başkanlık sisteminin Türkiye’ye gerekli olduğuna inanan bir milletvekili olarak sizlerden Nisan ayında oylanacak Yeni Anayasa için ‘Evet’ demenizi istiyoruz” dedi.

Başkanlık sisteminin Türkiye için faydalı olacağına ifade eden Sarı, şunları kaydetti; “Kampanyalarımız henüz yaygın olarak başlamadı, ama başladığında tüm teşkilat olarak sahalara inecek, sizlere daha farklı şekilde broşürlerimizle, notlarımızla, detaylı mahalle toplantılarımızla bir araya geleceğiz.  Bizim istediğimiz, tam ifadesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Bunu Merhum Cumhurbaşkanları Turgut Özal da, Süleyman Demirel de istemişlerdi, ama gerçekleştirememişlerdi. Biz parlamenter sistemde, T.C. kurulduğundan beri sürekli sıkıntılar yaşadık. Nihayet, 2017 yılı başında MHP’nin de desteğiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gündeme geldi. Halkın önüne gitmesi noktasında iki parti yola çıktılar. Biz Anayasa değişikliğini önce komisyonlarda, sonra genel kurullarda anlattık, bu konudaki görüş ve düşüncelerimizi anlattık, muhalefet de görüşlerini açıkladı. 339 oyla meclis genel kurulundan geçti ve milletimizin, vatandaşlarımızın önüne geliyor. Biz milletin iradesini her şeyin önünde tutan bir düşüncedeyiz.

Doğruları doğru şekilde anlattığımız için vatandaşlarımız sandıkta her zaman her şartta bizlere destek verdi. Yeni Anayasa da doğru şekilde anlatılırsa, Nisan ayında vatandaşımız, milletimiz bizlere destek olacaktır.  Biz sizlerden ‘Evet’ noktasında destek istiyoruz. Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçimi gerçekleştireceğiz. Parlamenter sistem, Türkiye’ye uygun değil. Türkiye’nin rejimi Cumhuriyet’tir, bunda sorun, sıkıntı yok. Tam tersi, yönetim şekli ile değişiklik, yanı çift başlılığı ortadan kaldıracak bir sistem değişikliğini öneriyoruz. Cumhuriyet, laiklik gibi Anayasa’nın ilk 4 maddesinde değişiklik yok, onlar zaten yerinde duracak. Çünkü bunlar 1923′te tescil edilmiş, olmazsa olmazlarımızdır. Ama yönetim sistemi, Türkiye’nin büyümesini önlüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yetkililerinin çakışması sorunu geçmişte yaşandı. Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık yaşandı. Ak Parti döneminde uyum var, ama gelecekte böyle devam edeceğinin

garantisi yok. Biz iki başlılığı gidermek istiyoruz. Bunun için destek istiyoruz” dedi.

 

ÜLKENİN MENFAATİ OLAN HER ŞEYE “EVET”

Bu ülkenin menfaatine olan her şeye varız” diyen MÜSİAD Başkanı Burhan Kavak ise, Türkiye’nin önünü açacağını ve prangalarından kurtularak koşarak ilerlemeye başlamasına vesile olacağını düşündükleri referandumla ilgili de, “Evet” oyu kullanacaklarını açıkladı.

Adana’yı metropol bir kent haline dönüştürmek için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Burhan Kavak, “Sadece kendi ürettiklerimiz değil, nerede bu hedefe katkı sağlayacak projelerle karşılaşırsak destek vereceğiz. Mümkün mertebe fikir babası olmaya özen göstereceğiz” diye konuştu. Birinci önceliklerinin yılmadan ve durmadan çalışmak olduğunu kaydeden Kavak, “Üyelerimize hizmet verirken bölgemize de katkı sağlayacağız. Bölgemize katkı sağlamak aynı zamanda üyelerimize katkı sağlamaktır. Çünkü üyelerimiz tüccar ve işadamlarından oluşuyor. Dolayısıyla onların girişimi bölgemizin girişimidir. Bizler bu çerçeve de olaya bakıyoruz” dedi. Kavak, şunları söyledi; “Bunların yanında yerel yöneticilerimizle de temasa geçeceğiz. Onlarla dirsek temasında olacağız, yakın ilişkiler kuracağız. ‘Bu bizim asli görevimiz değil’ deyip geçmeyeceğiz. Nihayetinde biz bu şehirde yaşıyoruz. Kendi dönemimde, kentteki sivil toplum kuruluşlarından tutun, yerel yöneticilerimiz ve siyasilerimize varana kadar daha samimi bir dokunuş ile birlik-beraberliğimizi arttıracağız. Kaldı ki birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Geçen yıl bunun önemini gördük.  Birbirlerine küskün, kırgın olanlar, ya da aralarında ırksal ayrım bulunanlar, ‘15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra tek bir vatan, tek bir millet düşüncesiyle birleştiler. Bu darbe girişimini ve kırıntılarını tamamen dışarıya attılar. Dolayısıyla biz bir ve birlikte olmak zorundayız. Biz birlikte güçlüyüz. Bu birlikteliği sağlamak da öncelikli görevlerimizden birisidir. Gerek şehrimizde, gerek bölgemizle ilgili olsun, kentimize değer katacak ya da metropol şehir yapacak ne kadar artı bir faaliyet varsa biz bunların içerisinde olacağız. Fikir sunan olacağız, fikir sunanın da yanında olacağız. Bunu tekrar söylüyorum, bunu biz tamamen samimi duygularla, samimi dokunuşlarla yapacağız. Yanlış giden bir iş varsa gerek bürokrat, gerekse yerel yöneticilerimizle diyaloga gireceğiz ve sıcak yüzümüzle bunu hep beraber çözmeye çalışacağız. Evet, ekonomik bir sıkıntı var. Kriz diyemeyiz ama sıkıntı var. Bununla ilgili hükümetimizin ve devletimizin ciddi çalışmaları oluyor. Teşvik paketleri, yapılandırmalar gibi destek paketleri var. Her gün farklı destek paketleri açılıyor. Hem iş insanları için hem de tüketici için destek sağlanıyor. Referandumdan sonra ekonomik sıkıntılar azalır diye düşünüyorum.  İş insanları belirsiz ortamdan kurtulur. Türkiye daha refah bir ülke haline gelir ve yatırımları devam eder. MÜSİAD’ın geçen yıl yapmış olduğu bir anket çalışması vardı. Genel merkezin hazırladığı ankette, “2016-2017 yılını nasıl görüyorsunuz?” diye bir soru vardı. 2017 yılı ile ilgili tabloya baktığımız zaman yüzde kırk civarındaki üyemiz ‘’işine yatırım yapacağım’’ şeklinde fikir beyan etmiştir buda umut verici bir sonuçtur dedi.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER