logo

16 Mayıs 2019

Soğan hasadı fiyatları düşürdü

Uzun zamandan bu yana fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken kuru soğan, hasadın başlaması ile birlikte fiyatında düşüşler yaşanmaya başlandı. Kilogram fiyatı 7 liralara kadar çıkan kuru soğan, hasadın yapılmaya ve piyasaya bol miktarda soğan sürülmeye başlanmasıyla birlikte 2 buçuk 3 lira arasında satılmaya başlandı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Uzun zamandan bu yana fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken kuru soğan, hasadın başlaması ile birlikte fiyatında düşüşler yaşanmaya başlandı. Kilogram fiyatı 7 liralara kadar çıkan kuru soğan, hasadın yapılmaya ve piyasaya bol miktarda soğan sürülmeye başlanmasıyla birlikte 2 buçuk 3 lira arasında satılmaya başlandı.

Çukurova Bölgesinde soğan hasadına başlanılmasının olumlu etkileri etiketlere de yansıdı. Mutfakların en önemli sebzelerinin başında gelen ve hemen hemen bütün yemeklerin olmazsa olmazı olan kuru soğanda fiyatlar aşağı yönlü seyretmeye başladı. Kuru soğanda fiyatların düştüğünü gören vatandaşlar, 2 buçuk liranın makul seviyeler olduğunu ve bir daha soğanın fiyatının geçmiş dönemlerde olduğu gibi yükselmemesini istediklerini ifade ediyorlar.

Hasat sonrasında soğanın fiyatının düştüğünü ve vatandaşlar kadar satıcıları olarak kendilerinin de bu durumdan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Pazarcı Esnafı Hüseyin Akyüz; “Çukurova Bölgemizde soğanın hasadına başlanılarak taze kuru soğanlar satılmaya başlandı. Hasat ile birlikte bol miktarda olan soğanlar, fiyatların da düşmesini sağladı. Soğan herkesin bildiği üzere fiyatı çok yükseldi ve insanlar azar azar alarak günü geçirmeye çalışıyorlardı. Düşünün bir kilo soğan 7 lira, 8 liraya kadar çıktı. Zaten insanlar sadece patates, soğan alsalar diğer şeyleri almaya paraları kalmıyordu. İnsanların alım gücü olmayınca bizler de satış yapamıyorduk. Bu nedenle fiyatların düşmesine vatandaşlar kadar biz satıcılar da çok sevindik. İnsanlar düşük fiyatlar olunca rahat rahat alışverişlerini yapıyorlar. Söz konusu soğan olunca her yemekte kullanılıyor ve insanlar bol miktarda almak istiyorlar. Hali ile düşük fiyatlar herkesi mutlu etti.” ifadelerini kullandı.

Share
650 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.