logo

Soğan ve patates de fiyat düşmüyor

2018 yılının son aylarının zam şampiyonu olan patates ve soğanda halen daha fiyatlar düşmedi. Pazarlarda ve manavlarda soğanın kilosu 5 lira ile 5 buçuk lira arasında satılırken patates ile 3 buçuk 4 liradan satılmaya devam ediyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-2018 yılının son aylarının zam şampiyonu olan patates ve soğanda halen daha fiyatlar düşmedi. Pazarlarda ve manavlarda soğanın kilosu 5 lira ile 5 buçuk lira arasında satılırken patates ile 3 buçuk 4 liradan satılmaya devam ediyor. Özellikle patates ve soğan olmadan yemek yapılmadığını belirten vatandaşlar ise fiyatların bir an önce eski sevilerine dönmesini istiyorlar.

Mutfakların en önemli sebzelerinden olan ve yemeklerin olmazsa olmazı olan patates ve soğan fiyatının yüksekliği ile vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Soğansız yemek olmadığını ve bu nedenle fiyatı ne olursa olsun almak zorunda olduklarını belirten vatandaşlar, soğanı almaya mecbur olduklarını ancak soğan alarak diğer alacakları sebzelerden vazgeçmek durumunda kaldıklarını bu nedenle bu fiyatların bir an önce normal seyrine dönmesini istediklerini ifade ediyorlar.

Soğan ve patates fiyatlarının ne olacağı konusunda herhangi bir öngörüde bulunamadıklarını belirten Pazarcı Esnafı Musa Güner; “Patates, soğanı maalesef halen daha yüksek fiyatlardan satıyoruz. Soğan şuanda 5 buçuk lira patates 4 lira. Vatandaşlar kendilerince haklılar ve fiyatlara tepki gösteriyorlar ama tepki bize olmamalı çünkü fiyatları biz belirlemiyoruz ve aşağı yukarı bizlerde bu fiyatlarda alarak satıyoruz. Vatandaşlar kadar bizlerde fiyatların düşmesini ve soğanı, patatesi daha ucuza satmayı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şuanda patates, soğan dikme zamanı olduğu için bazı vatandaşların bahçesine ekmek için soğan ve patates aldığını belirte Güner; “Mart ayı itibari ile soğan ve patates ekme zamanları başlar. Ekilecek olan soğanlar ve patatesler diğerlerine göre daha küçükler onların da fiyatları pahalı. Tohumluk soğanın kilosu 3 buçuk lira patates ise 2 buçuk liradan satıyoruz. Bahçesi olan ve patates, soğan ekmek isteyen vatandaşlar 1 kilo da olsa alıp bahçelerine ekiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.