hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

“Elektrik kesintileri, üretim ve rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor”

Son Güncelleme :

05 Ocak 2017 - 1:46

/ 379 views kez okundu.
“Elektrik kesintileri, üretim ve rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor”

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sönmez:

 “Elektrik kesintileri, üretim ve rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor”

 Son dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayide üretim kaybına yol açtığını belirten TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, iş dünyasının rekabet gücünü olumsuz etkileyen elektrik kesintileri sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiğini vurguladı. Sönmez Türkiye’nin rekabet endeksinde hak ettiği sırada yer bulamayan Adana ve Mersin’in hedeflediği sıralara yükselmesine enerji kesintileri de eklenince üretimde sıkıntı yaşadığını ve ekonomiye büyük sekte vurduğunu söyledi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Türkiye’de ekonominin çarklarının dönmesi için enerjinin çok önemli olduğunu belirten TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, son dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin Çukurova Bölgesi’nde sanayinin can damarı olan Adana ve Mersin gibi kentlerde ciddi üretim kayıpları yaşanmasına neden olduğunu vurguladı. Sönmez Türkiye’nin rekabet endeksinde hak ettiği sırada yer bulamayan Adana ve Mersin’in hedeflediği sıralara yükselmesine enerji kesintileri de eklenince üretimde sıkıntı yaşadığını ve ekonomiye büyük sekte vurduğunu söyledi.

İş dünyasının rekabet gücünü olumsuz etkileyen elektrik kesintileri sorununun ivedilikle, stratejik bir planlama dâhilinde artık çözülmesi gerektiğinin altını çizen Sönmez, “Maalesef, özellikle son bir haftada yoğun kesintilerle üretim büyük ölçüde aksadı. Yıllardır enerji fiyatlarından yakınırız. Zira iş dünyası olarak en önemli maliyetlerimizi yüksek enerji fiyatları oluşturur. Ancak elektrik kesintilerinin yarattığı üretim kaybı, sanayinin yüksek enerji fiyatlarından oluşan maliyetlerinden çok daha ciddi rakamlara ulaştı. Bu sorunun artık planlı, koordineli ve eylem odaklı bir strateji çerçevesinde kalıcı olarak çözülmesi gerekmektedir” dedi.

Türkiye’nin ve Türk ekonomisinin son dönemde zor ve çetin bir sınavdan geçtiğini aktaran Sönmez, ülkemizin 2023 hedefleri yolunda en temel altyapı unsuru olan elektrik enerjisi tedarikinde yaşanan darboğazın ciddi sıkıntılara yol açtığını aktardı. “Uluslararası rekabet gücünü destekleyecek bir enerji politikası, sanayi ihracatını artıracağından, cari açığımızın da azalmasına katkı sağlayacaktır” diyen Süleyman Sönmez, elektrik kesintilerinin ve voltaj dalgalanmalarının organize sanayi bölgeleri de dâhil olmak üzere tüm sanayicileri olumsuz etkilediği ifade etti. Sönmez, şöyle devam etti:

“Sanayiciler kendi elektriğini üretmek üzere yatırımlar yapmak zorunda kalmakta, dar sermaye kaynaklarını rekabet gücünü artıracak teknolojilere değil, enerji üretimine harcamaktadır. Diğer taraftan elektrik kesintileri bu yatırımların da verimliliğini önemli oranda düşürmektedir. KOBİ ölçeğindeki birçok sanayici ise enerji yatırımları yapma imkânına sahip olmadığından iş gücü verimlilikleri düşmekte, hammaddeler zayi olmakta, maliyetleri artmakta ve siparişler zamanında yetiştirilememektedir.”

“ELEKTRİK ALTYAPISINA CİDDİ YATIRIM YAPILMALI”

Çukurova Bölgesi’nde Adana ve Mersin gibi sanayinin kalbinin attığı kentlerde küçük-büyük tüm işletmelerin elektrik kesintilerinden etkilendiğini hatırlatan Sönmez, tarım sektöründe sulama sistemlerinin devre dışı kalması, esnafın elektrik kesintisi nedeniyle hizmet verememesinin, sorunun tüm sektörlere ve firmalara yayıldığını gösterdiğini belirtti.

Sönmez, “Adana ve Mersin’de sorunun ana kaynağı altyapı eksikliğidir. Yıllardır TÜRKONFED olarak üye federasyonlarımız ve derneklerimizle birlikte Adana’daki elektrik altyapısının iyileştirilmesi için ciddi bir kaynak ayırılması gerektiğini aktarıyoruz. Elektrik altyapısında yaşanan sorunlar yıllardır çözülemedi. Elektrik altyapısına ilişkin diğer bir sorun ise voltaj dalgalanmalarıdır. Gerilim düşmesi ve kısa süreli kesintiler sanayide kullanılan hassas elektronik sistemlerin ve makinaların zarar görmesine sebep olmaktadır. Altyapı yetersizliği ve kaçak kullanımlar enerji altyapısının kalitesini düşüren temel etkenlerdirdiye konuştu.

Elektrik dağıtım şirketlerinin sanayicilerle imzaladığı sözleşmeyi de hatırlatan Sönmez, şöyle devam etti:

“TEDAŞ ve çevre illerimizdeki ilgili elektrik dağıtımı yapan kurumlar, sanayicilerimizle yaptıkları sözleşmelerde kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi verme taahhüdünde bulunmaktadır. Ancak yıllardır yaşadığımız sorunlar bunun aksini göstermektedir. Büyük kentlerimizde yaşanan nüfus artışı ve buna bağlı olarak artan yapılaşma oranının getirdiği elektrik ihtiyacı da gün geçtikçe artmaktadır. Elektrik üreten ve dağıtan kurumlarımız başta olmak üzere ilgili kamu ve özel sektör kurumları arasında bir koordinasyon eksikliği de söz konusudur. Enerji talebinin doğru yönetilmesi, koordine edilmesi bir planlama dâhilinde gerekli altyapının hızla tamamlanması ve kesintilerin sanayicilerimizin, kendi planlamalarını da yapabilmeleri açısından önceden bilgilendirilmeleri önem taşımaktadır.

Elektrik kesintileri başta olmak üzere enerjide yaşanan sıkıntıların aşılması için arz güvenliği, altyapı eksikliği ve kayıp-kaçak sorununa dikkat çeken TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, çözüm önerilerini de şöyle sıraladı:

Doğalgaz boru hattı ve depolama projeleri hızlandırılmalıdır. Türkiye’nin bu yatırımlardaki payı ve kontrolünü artırması konusu masaya yatırılmalıdır.

Özel sektörün yenilenebilir enerji yatırımlarını yavaşlatan düzenlemeler acilen basitleştirilmeli, yatırımcıların artan talebe cevap verecek yatırımları hızlandırmaları için önleri açılmalıdır.

Yenilenebilir enerji alanında yapılacak sanayi ve santral yatırımları ekonomik hedefler arasında ön plana çıkarılmalıdır.

Yaz saati uygulamasının kaldırılması ve saat dilimi değişikliği ekonomik etkileri de dikkate alınarak yeniden tartışılmalıdır.

İklim değişikliği sürecinde, ağır iklim koşullarının ve doğal felaketlerin artmaya devam edeceği ve artık gündelik yaşamın bir parçası olacağı dikkate alınmalıdır. Her türlü enerji, ulaşım, sanayi ve şehir altyapısı ağır iklim koşullarına göre yeniden inşa edilmelidir. Bu yönde bir yeniden yapılanma planı oluşturulmalıdır.

Tüm Türkiye, santralden tüketiciye akıllı şebeke sistemi ile donatılmalıdır. Enerji ihtiyacını takip ve kontrol etmenin en güvenilir yolu tam akıllı şebekelerdir.

Kayıp ve kaçaklar Türkiye’nin sosyal gerçeği olarak görülmeli ve cezalandırmanın dışında önleyici ve tasarrufa yönlendirici politikalar uygulamalıdır. Dar gelirli kesimler için “sosyal tarife” sistemi getirilmesi gibi çözümler acilen masaya yatırılmalıdır.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

32,9225

SATIŞ

32,9286

FARK

% 0.32
Dolar EURO

ALIŞ

35,3475

SATIŞ

35,3765

FARK

% 0.63
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

41,7843

SATIŞ

41,8036

FARK

% 0.5
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

36,8148

SATIŞ

36,8390

FARK

% 0.33
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

24,1029

SATIŞ

24,1133

FARK

% 0.57
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.944,24

SATIŞ

4.031,05

FARK

% 0,60
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.465,15

SATIŞ

2.465,47

FARK

% 0,60
Dolar BITCOIN

FİYAT

60.950,01

DEĞİŞİM

-4.924

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER