hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

SÖZLÜ: “RAFİNERİ VE PETROKİMYA YATIRIMLARININ ÖNÜ AÇILMALI” 

Son Güncelleme :

11 Ocak 2016 - 22:19

/ 462 views kez okundu.
SÖZLÜ: “RAFİNERİ VE PETROKİMYA YATIRIMLARININ ÖNÜ AÇILMALI” 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne yatırım yapmak isteyen kuruluşların önünün açılması durumunda Adana’nın yeniden Türkiye’nin lokomotif şehirden biri haline getireceğini söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne yatırım yapmak isteyen kuruluşların önünün açılması durumunda Adana’nın yeniden Türkiye’nin lokomotif şehirden biri haline getireceğini söyledi.
Adana’da faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ve her ay farklı bir konu ve konukla bir araya gelen Adana Ekonomi Platformu, Çukurova GİAD’nin ev sahipliğinde toplandı. Platformun son konuğu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü oldu.
Ev sahibi Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ile Platform Dönem Başkanı MÜSİAD Adana Şube Başkanı Suat Yahşi’nin açılış konuşmalarının ardından söz alan Başkan Hüseyin Sözlü, Adana’yı ekonomik anlamda sıçratacak ve yeniden ülkenin ilk 4 büyük ekonomik gücü arasına girmesini sağlayacak gücün, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne yatırım yapılmasıyla ortaya çıkacağını söyledi.

YATIRIM TALEPLERİ GERİ ÇEVRİLDİ
Başkan Sözlü, “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin ivedi olarak faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Bunu uzun yıllardır dile getiriyorum. 13 Haziran 2006’den bu yana petrol akıyor. Petrolün transit geçişinin dışında bölge ekonomisine yapabileceği katkıyı oluşturacak, katmadeğer sağlayacak bir işin içine girilemedi. Siyaseten bununla ilgili çok vaatte bulunuldu ancak bir türlü yerine getirilemedi, halkımızın bununla ilgili artık heyecanı kalmadı. BTC Boru Hattı, dönemin Türkiye, ABD, Gürcistan ve Azerbaycan liderlerinin katıldığı törenle açıldı. Projenin her aşamasını bizzat yaşadık. O zamandan bu zamana dünyanın en verimli ve önemli transit petrol geçiş hattı olarak çalışıyor. Burada yatırıma talip olan Azerbaycan SOCAR şirketi İzmir Aliağaya yönlendirildi, Doğan Grubu rafineri yapmak istedi, lisans verilmedi. Türkiye’de faaliyet gösteren TEKFEN’e (Rafineri yapımında dünya markasıdır) lisans verilmedi. Garipoğlu Ailesi Ceyhanlıdır, müracaat ettiler fakat onlara lisans verilmedi. Bunun gibi çok sayıda şirket bölgede yatırım yapmak istediği halde izin verilmedi. Çalık Grubu’nun 5 milyar dolarlık katılımla bir yatırımı olacaktı ancak bu da gerçekleşmedi. 10 yıldır petrol akıyor, biz bakıyoruz” dedi.

VAATLER HAYATA GEÇMELİ
Başkan Sözlü, şunları söyledi:
“Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin hayata geçirilmesi, şehrimiz ve bölgemiz için hayati önem taşımaktadır
Petrokimya tesisleri, rafineriler, bunları desteleyecek lojistik altyapı yatırımları noktasında çok büyük fırsatlar var. BTC’de 10 yıl doldu, 25 yıl dolunca Azerbaycan’ın hakkı artacak, taşınacak petrolde Türkiye’nin payı da artacak. BTC için imzalanan anlaşma 25 yıllık ve 10 yıl geride kalmasına rağmen bölgemizle ilgili vadedilenlerin henüz 1 tanesi bile gerçekleşmediyse sorun var demektir.”

YENİDEN TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFİ OLURUZ
Adana’nın zaman zaman Gaziantep’le, Kayseri ve Konya’yla kıyaslandığını hatırlatan Başkan Sözlü, “Yerimizde saymıyoruz ama ivmesi düşmüştür Adana’nın. Türkiye çapında etkili olacak işletmeler, yöneticiler burada hala mevcuttur. Ben Ceyhan’dan bu yana sanayicimizin, üreticimizin önünü açıyor, büyümeleri için elimden geleni yapıyorum. Adana’nın ekonomik anlamda büyümesi için yatırımcımızın işini kolaylaştırmamız gerek. Sermaye tasnifi yapmadan, kimseyi siyaseten ayırmadan sanayicimizi, üreticimizi desteklememiz gerek. Kendi ihtisas alanında üreterek zengin olanlar, ülkenin gerçek zenginleridir. İnşaat yaparak bir sanayiciyi mal varlığı açısından geride bırakabilirsiniz fakat ülke açısından gerçek zenginlik, üreten insanın ortaya koyduğu zenginliktir. Üretip ihracat ikamesini yerine getiren üreticiler, ülke zenginliğini inşa eden gerçek velinimetlerimizdir. Onlara samimi bakmak gerekir. İnsanımızın refah toplumunun bir parçası olmasını istiyorsak böyle bakmalıyız. Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’yle ilgili hükümet üzerine düşeni yaparsa sıçrama gerçekleştiririz, aksi halde yine bir 10 yıl daha bekleriz. Ceyhan’ı Sarımazı üzerinden Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne bağlayan, Karayolları standardında bir yol yapılması gerektiğini her 6 Ocak’ta (Ceyhan’ın Kurtuluşu) söylerdim. Bu yolu arzu ettiğimiz kalite ve genişlikte şimdi yapıyoruz. Yarıdan fazlası bitti. Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne inancımla, vatandaşlarımızın da kamulaştırma konusundaki desteğini alarak 28 kilometrelik, 25 metre geniliğinde bölünmüş yolumuzu yapıyoruz. Yaz başlangıcında açılışını yapacağız. Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilçe ölçeğinde Ceyhan’ı kurtarır, Adana’yı sıçratır. Adana’yı geçmişte olduğu gibi ekonomik açıdan ülkenin ilk dört ilinden biri yapar. Akdeniz ölçeğinde Akdeniz Bölgesi’ni kalkındırır. Petrokimya tesisleri, refinerilerle Mersin-İskenderun arasındaki bölgede ekonomik canlılık sağlanır. Bu tip yatırımların etkisi kümülatiftir. Oluşan sinerjiyle ekonomik büyüme katlanarak artar. Yıllık 3-4 milyar dolarlık yatırım alırız ve bunun 2-3 milyar doları yabancı kaynaklı yatırım şeklinde gelebilir. Adana’yı yeniden Türk ekonomisinin lokomotif şehirlerinden biri yapar. Bu konuda hükümete iş düşüyor” diye konuştu.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER