logo

ŞUBAT AYININ ZAM ŞAMPİYONU; KIVIRCIK

Bu yıl Şubat ayında fiyatı yüzde 30,98 artan kıvırcık marul, Şubat ayının zam şampiyonu oldu. Yaşanan iklimsel değişiklikten dolayı bu yıl meyve ve sebze üretimini olumsuz etkilediğini belirten üreticiler, kıvırcık marulun da bu durumdan etkilendiğini kaydetti.

ADANA (GÜNEY HABER)- Bu yıl Şubat ayında fiyatı yüzde 30,98 artan kıvırcık marul, Şubat ayının zam şampiyonu oldu. Yaşanan iklimsel değişiklikten dolayı bu yıl meyve ve sebze üretimini olumsuz etkilediğini belirten üreticiler, kıvırcık marulunda bu durumdan etkilendiğini kaydetti.

İstanbul Ticaret Odası, Şubat ayına ait perakende fiyatı en fazla artan ile an fazla azalan ürünleri açıkladı. Yapılan araştırmaya göre bu yıl Şubat ayında fiyatı en fazla artan ürün kıvırcık marul oldu. Fiyatı yüzde 30,98 oranında artan kıvırcık marul Şubat ayının zam şampiyonu seçildi.

Marul üreticisi Hasan Erdem bu yıl kış mevsiminin çok sert geçtiğini belirterek, “Hava sıcaklığının düşük olması nedeniyle üretim çok fazla düştü. Üretimin düşmesi ile talep artınca fiyatlar yükseldi. Ancak üreticiler olarak bizler marulun fiyatı çok fazla yükseltmedik. İlaç, gübre ve mazot fiyatlarından kaynaklı olarak geçen yıl 50 – 60 kuruşa sattığımız marulu bu yıl da 90 kuruş ila 1 lira arasında sattık. Fakat üreticinin elinden çıkan marul büyükşehirlere ulaşıncaya kadar çok fazla yükseliyor, dar ve orta gelirli ailelerin bütçesini aşıyor” dedi.

ŞUBAT AYINA GÖRE FİYATLAR DÜŞMEDİ

Kıvırcık marulun hassas bir ürün olduğunu belirten Erdem, “Marul sıcak ve soğuktan çok çabuk etkilenen bir bitkidir. Yaz mevsiminde de zaman zaman fiyatları artabiliyor. Çünkü aşırı sıcaklarda da marul hemen etkileniyor. Şuanda fiyatlar Şubat ayına göre hemen hemen aynı fiyata satılıyor. Mart ayında havalar yeniden soğudu bu da direkt olarak üretime yansıyor. Havaların biraz ısınması ile birlikte açıkta yetiştirilen marulda hasat edilmeye başlayacak. O zaman marulun fiyatı da düşmeye başlar. Şuanda piyasaya sürülen marulun neredeyse tamamı seralarda üretilen marul ve bu da iç piyasadaki ihtiyacı ancak karşılayabiliyor. Soğuk havaların yurdu terk etmesi ile birlikte marul fiyatı mevsim normallerine dönecektir” diye konuştu.

Share
193 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.