Adana Güney Haber

Sütçüler, fiyatları yetersiz buluyor

Sütçüler, fiyatları yetersiz buluyor
17 views
11 Haziran 2019 - 2:31

Besiciler ve süt üretimi yapan üreticiler, Adana genelinde 2,5 liraya satılan çiğ sütün fiyatını yetersiz bulduklarını ifade ederek, uzun zamandan beri zam yapılmayan çiğ sütün fiyatının en azından 3 lira olmasını istiyorlar.

ADANA (GÜNEY HABER)-Besiciler ve süt üretimi yapan üreticiler, Adana genelinde 2,5 liraya satılan çiğ sütün fiyatını yetersiz bulduklarını ifade ederek, uzun zamandan beri zam yapılmayan çiğ sütün fiyatının en azından 3 lira olmasını istiyorlar.

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besicilik, sütçülük yapan üreticiler, yeme ve samana gelen zamlardan dolayı süt fiyatlarının da artmasını istiyorlar. En son süte 6-7 ay önce zam geldiğini ve bu tarihlerden sonra zam yapmadıklarını ancak yemlere sürekli zam geldiğini belirten üreticiler, süte de zam yapılmasını istiyorlar. Aradan geçen onca zamana rağmen süt fiyatlarına zam yapılmaması karşısında üreticiler zam isteklerini tekrar gündeme getirdiler ve sütün şuan ki satış fiyatının maliyetlerini kurtarmadığını ifade ettiler.

Hayvan yemlerine yapılan zamlar karşısında maliyetleri karşılamada yetersiz kaldıklarını belirten Süt Üreticisi İlker Yılmaz; “Büyükbaş hayvanların bakımı genelde mera hayvancılığı olarak değil de kapalı ortamda ahır hayvancılığı şeklinde yapılıyor. Bu nedenle hayvanları sürekli yemlerle ve samanlarla beslemek gerekiyor. Samana ve kullandığımız yemlere sürekli zamlar yapılıyor, dolayısıyla maliyetlerimiz artıyor. Ancak gelin görün ki çiğ süte zam yapılmıyor ve uzun zamandan bu yana genel itibari ile çiğ sütün litresini 2 buçuk liradan satıyoruz. Üreticiler olarak çiğ sütün fiyatının arttırılmasını istiyoruz.” dedi.

Çiğ sütün fiyatının en az 3 lira olması gerektiğini belirten Yılmaz; “Hayvancılıkla ilgilenen kişiler bilirler ki yemlerin birçok türü bulunmaktadır. Kimisi kilo almasını kimisi de süt veriminin çok olmasını sağlar. Bunların yanı sıra hayvan bakımında saman kullanılır ve onun da fiyatına zam yapılıyor. Şuanda aldığımız yemlerin çuvalını 95 liraya alıyoruz ve bu yemler bir hafta bile idare etmiyor. Yemlerin haricinde hayvanların bakımı için diğer maliyetlerimizde söz konusu oluyor ve bu durumlarda maliyetlerimizi bile karşılayamıyoruz. Bu nedenle çiğ süt fiyatına zam yapılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin