hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Taksici esnafların ÖTV bayramı

Son Güncelleme :

17 Ocak 2017 - 23:49

/ 436 views kez okundu.
Taksici esnafların ÖTV bayramı

Hükümetin toplu taşımacı esnafına sağladığı ÖTV indiriminden en yüksek oranda yararlanan taksici esnafı, son model lüks araçlar alarak ticari taksi olarak kullanmaya başladı. Taksici esnafı murat çakır, ÖTV indiriminden yararlanarak 240 bin liraya satılan 5.20 i model BMW’yi 140 bin TL’ye alarak sarı renkli ticari taksi olarak kullanmaya başladı. Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ÖTV indiriminden en yüksek oranda yararlanan taksici esnafı adına hükümete teşekkür ederken, yüzde 1 – 5 oranında ÖTV indirimi verilen minibüsçü, otobüsçü ve kamyonculara da daha fazla imkan sağlanmasını istedi.

ADANA(GÜNEY HABER) – Hükümetin, ticari araç sahiplerine sağladığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi esnafa bayram ettirdi…

40 yıllık araçlarını yinelemekte zorluk çeken taksici esnafları, yüzde 45 oranındaki ÖTV indirimiyle yarı fiyatına sıfır araç alma imkanına kavuşurken, imkanı olanlar da 250 bin liraya varan lüks araçları 100 bin liraya varan indirimlerden yararlanarak satın alıp, ticari taksi olarak kullanmaya başladı.

Yoksul kenti Adana’da son model BMW, Mercedes,Audi, WW Passat, Hyundai Tuscon, Renault Kaddar gibi lüks araçları ticari taksi olarak yollarda gören vatandaşlar da şaşkınlıklarını gizleyemez oldu.

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek ile Birlik Başkan Vekili ve Adana Taksici, Kamyoncu, Kamyonetçi, Nakliyeci ve Nakliyat Komisyoncuları Esnaf Odası (TKKNNEO) Esnaf Odası Başkanı Kenan Yılmaz, yüzde 45’lik ÖTV indiriminden yararlanıp lüks araçlar alarak sarı renkli ticari taksi olarak kullanmaya başlayan esnaflar ile biraraya gelerek basın karşısına çıktılar.

Adana TKKNNEO Hizmet Binası önünde yapılan törene Birlik Başkanı Sözütek, Başkan Vekili Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda taksici esnafı ile vatandaşlar da katılarak yeni araç sahibi esnaflara “Hayırlı uğurlu olsun, Allah bol bereketli kazançlar nasip etsin” temennisinde bulundular.

Birlik Başkanı Sözütek, ÖTV indiriminden yararlanarak lüks araç alıp, ticari taksi olarak Adanalıların hizmetine sunan taksici esnafları tebrik ederken, “Hükümetimize, toplu taşımacı esnafımızın yıllardır hizmet araçlarını yenilemek için istediği ve beklediği ÖTV indirimini uygulamaya koydukları için teşekkür ediyoruz. Baba oğluna vermez bu imkanı. Allah razı olsun.  Lüks araçları, ticari taksi olarak hizmete sunan esnaflarımızı da kutluyoruz. Allah kaza bela vermesin, bol bereketli kazançlar nasip etsin. ÖTV indiriminin süresinin de enaz 2019 sonuna kadar sürdürülmesini istiyoruz. Bu haktan yararlanmak isteyen daha yüzlerce esnafımız var geride. ÖTV indirimi, minibüslerde yüzde 4, midibüslerde yüzde 9, kamyon ve TIR’larda yüzde1’dir. Hükümetimizden beklentimiz, taksici esnafımıza sağladıkları yüksek ÖTV indirimini, kademeli olarak minibüsçü, midibüsçü, servisçi ve kamyoncu esnafımıza da vermeleridir. Ben buradan Hükümetimize, Sayın Başbakanımıza da sesleniyorum; esnaf verilen imkanı, güzelliği karşılıksız bırakmadı. Bakın BMW alındı, Audi, Passat alındı, Mercedes alındı. Daha da alınacak. Esnafa sunulan bu güzellikler de hemen halka sunuldu, yolculara sunuldu” dedi.

Birlik Başkan Vekili ve Adana TKKNNEO Başkanı Kenan Yılmaz da, ÖTV indiriminin uygulamaya başlanmasıyla birlikte, Adana’da şu ana kadar 400 esnafın aracını yenilediğine dikkat çekerken, “Hükümetimizin sağladığı imkanlar sayesinde, hizmette kalite sınırını artırdık. İsteyen esnaflarımız araçlarını yenilemeye devam edebilecek” diye konuştu.

240 bin liralık BMW 5.20 i’yi 140 bin liraya alıp, 01 T 1869 plakalı sarı renkli ticari taksi olarak hizmete sunan taksici esnafı Murat Çakır da, “4 yıldır ticari taksici olarak hizmet veriyorum. Hükümetimiz böyle bir imkan verince, annemin verdiği destekle, aracımı yeniledim ve BMW 5.20 i’yi alarak sarıya boyatıp, T plakalı ticari taksi olarak hizmete başladım. BMW taksiyi gören Adanalılar şaşkınlıkla karşılıyor. Güzel tepkiler alıyorum. İlk müşterim de, bir arkadaşım oldu. Dolmuşta giderken beni gördü, indi, bindi ve ilk siftahını da attı, beni çok mutlu” dedi.  Çakır, kendisine verilen çiçeği de, “Bana çok büyük desteği oldu” dediği annesi Fatma Çakır’ın elini öperek verirken, duygulu anlar yaşandı.

Adana’da, ÖTV indirimiyle oluşan lüks ticari taksilerin tanıtım toplantısına 142 bin liralık WW Passat’ı 86 bin liraya alan Gökhan Taşkın ve Serkan Salman ile 99 bin liralık Huyandai Tuscon’u 66 bin liraya alan Mehmet Çiftçi, 99 bin liralık Renault Kadjar’ı 64 bin liraya satın alarak ticari taksi olarak kullanan Metin Kaplan da hazır bulundular.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER