Adana Güney Haber

Tarım işçilerinin limon mesaisi

Tarım işçilerinin limon mesaisi
87 views
15 Eylül 2021 - 1:30

Limon üretiminde Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinin başında gelen Adana’da limon hasadı devam ediyor. Her dönem farklı bir ürünün toplanmasında emeği olan tarım işçileri, şu sıralar limon bahçelerinde çalışarak ekmeklerini kazanmaya çalışıyor.

(HABER MERKEZİ)-Limon üretiminde Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinin başında gelen Adana’da limon hasadı devam ediyor. Her dönem farklı bir ürünün toplanmasında emeği olan tarım işçileri, şu sıralar limon bahçelerinde çalışarak ekmeklerini kazanmaya çalışıyor.

Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen limonların hasadına devam ediliyor. Limonların dallarından toplanıp, kasalara yerleştirilmesine kadar her aşamasında çalışan tarım işçileri, günlüğü 60 lira ile çalışarak evlerinin geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Limonların toplanmasında kadın işçilerin daha fazla olduğuna dikkati çeken Hülya İplikçi; “Biz tarım işçileriyiz ve hangi dönem ne ürün var ise onun toplanmasında çalışıyoruz. Zeytin zamanı zeytine gidiyoruz, domates zamanı domatese gidiyoruz. Adana’da her mevsim bir ürün olduğu için boş kalmıyoruz. Şuanda limon ve portakal toplanıyor ve Adana’daki işçiler limon, mandalina ve portakal tarlalarında çalışıyorlar. Tarlalarda çalışanlara baktığınızda sizler de görürsünüz kadın işçiler daha fazla var buralarda çalışan. Eşlerimiz genelde organize sanayide yada başka işlerde çalıştıkları için bizler tarlalarda çalışıyoruz ve aldığımız, kazandığımız paralarla evimizin geçimine katkıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarlada çalışmanın zorluklarına da değinen İplikçi; “Tarlada çalışmak gerçekten çok yorucu bir iş ama biz mecburen yapıyoruz. Yapmazsak başka iş yok bu nedenle sabah 6’da tarlada olacak şekilde kalkıyoruz ve erken saatlerde buraya gelerek çalışmaya başlıyoruz. Aslında çalışmaya başlayınca vaktin nasıl geçtiğini de anlamıyoruz. Limon tarlalarında şuanda günlüğü 60 liraya çalışıyoruz. Sağlımız elverdiği sürece da tarlaya gelip, çalışmaya devam etmek istiyoruz. Çünkü buradan kazandığımız para bir derdimize derman oluyor, eşimize destek oluyoruz ve bu iş olmazsa yapacak başka bir işimiz yok.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin