Adana Güney Haber

ÜRETİCİ YÖNÜNÜ MANTARA ÇEVİRDİ

ÜRETİCİ YÖNÜNÜ MANTARA ÇEVİRDİ
163 views
25 Mayıs 2021 - 2:25

Türkiye’de hem lezzet, hem de sağlık açısından daha faydalı olan istiridye mantarı tüketimi her geçen gün biraz daha artıyor. Kırmızı ette bulunan vitamin ve minarelere sahip olan ve organik ortamlarda yetiştirilen istiridye mantarı, yüksek verimi ile de üreticisinin yüzünü güldürüyor.

(HABER MERKEZİ)-Türkiye’de hem lezzet, hem de sağlık açısından daha faydalı olan istiridye mantarı tüketimi her geçen gün biraz daha artıyor. Kırmızı ette bulunan vitamin ve minarelere sahip olan ve organik ortamlarda yetiştirilen istiridye mantarı, yüksek verimi ile de üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Son dönemde farklı iş seçenekleri düşünenlerin ilgi gösterdikleri alanların başında mantar yetiştiriciliği geliyor. Suni ortamda, belirli kurallar dahilinde üretilen mantarlar, üreticilerine kar sağlarken sağlıklı bir şekilde sofralarımıza geliyor.Kültür mantarı yetiştiriciliği günümüzde adına kurslar düzenlenen, eğitimler verilen iş kollarının başında geliyor. Özel olarak hazırlanan ortamlarda yetiştirilen mantar yetiştiriciliği son dönemde insanların yoğun olarak ilgi gösterdikleri alanların başında geliyor.

Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında açıklayıcı bilgiler veren Hakkı Temiz; “Kültür mantarı yetiştiriciliği günümüzde önemi hızla artan iş kollarından bir tanesidir. Verilen eğitimler dahilinde bu işi yapmaya başlayanlar hazırladıkları özel niteliklere sahip ortamlarda mantar yetiştiriyorlar. Kültür mantarcılığında en çok yetiştirilen tür şapkalı mantarlar ve istiridye mantarlardır. Mantar kendisi için gerekli olan besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almak zorundadır. Mantar yetiştiriciliğinde gerekli ortamın hazırlanması kompost olarak isimlendirilir. Mantarların beslenmesi gerekli olan organik maddeler ve belirli elementlerden oluşturulan kompost ortamlarda kültür mantarı yetiştiriciliği yapılır.” dedi.

Artan talep ile birlikte üreticilerin de mantar yetiştiriciliğine büyük ilgi gösterdiklerini kaydeden Temiz; “Son yıllarda mantar yetiştiriciliği ilgi gören alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Ek iş olarak da düşünülen mantar yetiştiriciliği getirisi yüksek alanlardan olduğu için eğitimini alan çok sayıda kişi mantar işine giriyor.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu