Adana Güney Haber

ÜRETİM ARTTI, FİYATLAR DÜŞTÜ

ÜRETİM ARTTI, FİYATLAR DÜŞTÜ
81 views
04 Mayıs 2021 - 2:09

Çukurova Bölgesi’nde yetiştirilen taze patatesin hasadı başladı. Kalitesine göre 3 ayrı fiyattan satılan taze patateste artan verim fiyatının düşmesine neden oldu.

(HABER MERKEZİ)-Çukurova Bölgesi’nde yetiştirilen taze patatesin hasadı başladı. Kalitesine göre 3 ayrı fiyattan satılan taze patateste artan verim fiyatının düşmesine neden oldu.

Adana’da taze patates hasadı başladı. Her yıl normal şartlarda yılın ilk patates hasadı Çukurova Bölgesi’nde yapılan patates hasadı bu yıl da Mayıs ayının ilk haftasında bereketli topraklarda yapılmaya başlandı. Bu yıl taze patatesin kilosu tarlada 1 lira ile 2 lira arasında değişen fiyatlarla satılırken, üreticiler ihracat yapmak istediklerini ifade ediyorlar.

Adana patatesinin kabuğunun ince olmasından dolayı çabuk bozulabildiği için depolanamadığını bu nedenle de kısa süre içinde satılma gerektiğini belirten Patates Üretici Nihat Durmuş, “Kısa süre önce Çukurova Bölgesi’nde patatesin hasadına başladık. Bu yıl hava sıcaklarının normal seyretmesi ve ürünlerde hastalık görülmemesi nedeniyle verim bizlerin de beklentimizin üzerinde oldu. Yani fazla bir üretim söz konusu oldu. Üretim çok fazla olunca karşılığında da çok talep olmayınca fiyatlar düştü. Hasat edilen patatesler boyutuna göre 1 lira ile 2 lira arasında satılıyor.” ifadelerini kullandı.

Adana patatesinin tarladan direk pazara sunulduğunu belirten Durmuş; “Adana patatesi, Niğde patatesinden farklı olarak kabuğu çok ince bir patates türüdür. Bu özelliği de Adana patatesinin depolanmasına imkan vermez. Yani burada gördüğünüz patatesler hasat edilir edilmez depolara konulmadan direk pazarlara gönderilir. Fiyatların düşük olması elbette canımızı sıkıyor ancak umudumuz ihracata kaldı. İhracat imkanlarının arttırılmasını ve bu ürünlerimizi dış pazara rahatlıkla satabilmeyi istiyoruz.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin