logo

Virüs 2.el araç piyasasını da vurdu

Türkiye’de ekonomik dengeleri olumsuz etkileyen covit19 salgını, 2.el araç piyasasını da olumsuz etkiledi. Vatandaşların araç satın alma eğilimlerini bu süreçte durduklarını belirten 2.el araç satış firmaları, hali hazında zaten durgun olan piyasasının daha da durgunlaştığını ifade ediyor.

 (HABER MERKEZİ)-Türkiye’de ekonomik dengeleri olumsuz etkileyen covit19 salgını, 2.el araç piyasasını da olumsuz etkiledi. Vatandaşların araç satın alma eğilimlerini bu süreçte durduklarını belirten 2.el araç satış firmaları, hali hazında zaten durgun olan piyasasının daha da durgunlaştığını ifade ediyor.

2.el araç piyasasında yaşanan fiyat artışları sonrasında vatandaşların 2.el araç alımlarını ertelemeleri ile bir durgunluk içinde olan sektör, corona virüsünün de etkisi ile tam bir durgunluk içine girdi. Hem fiyat artışları hem de gelecek yönündeki belirsizlikler nedeni ile araç alımlarını bir müddet daha erteleyen vatandaşlar da araç alımlarını daha ileriki tarihlere ertelediklerini belirtiyor.

Vatandaşların ellerindeki paralarını şuan da araç alımına bağlamak istemediklerini kaydeden 2.el araç satış sorumlusu Ömer Gürel; “Şuanda bütün sektörler açısından bir belirsizlik durumu söz konusu. 2.el araç piyasasında zaten uzun zamandan bu yana devam eden bir durgunluk vardı. Fiyatların bizlerin de tahminlerinin üzerinde yükselmesi ile birlikte 2.el araç alımları çok azalmıştı. Şuanda da etkili olan ve hepimizin kabusu haline gelen corona virüs nedeni ile ekstradan bir durgunluk yaşıyoruz diyebilirim. Çünkü insanlar geleceğin ne getireceğini bilemiyorlar ve piyasada şuanda bir belirsizlik hakim olduğu için ellerindeki nakit paralarını araçlara yatırmak istemiyorlar. Yani bu süreçte vatandaşlar daha temkinli hareket etmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Olumsuzlukların ortadan kalkması ile birlikte diğer sektörlerde olduğu gibi 2.el araç sektöründe de hareketlenmeler yaşanacağı beklentisine sahip olduklarını belirten Gürel; “Biz inanıyoruz ki tedbirlere uyarsak bu süreci inşallah atlatacağız ve diğer sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de hareketlenmeler yaşanacağına inanıyoruz. Zaten bu virüs sorunu ortaya çıkmasaydı bizler 2.el araçlarda yaşanan fiyat artışlarının Haziran ayı itibari ile son bulacağını ve fiyatların normal seyrine döneceğini tahmin ediyorduk. Ancak inanıyoruz ki bu günlerde gelecek ve hayat herkes için normalleşecek.” diye konuştu.

Share
565 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.