hava 26° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.202,84 % 0.289
SON DAKİKA

VM2M Teknolojisiyle Tarım Alanında sunulan çözümler

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 17:31

/ 2.665 views kez okundu.
VM2M Teknolojisiyle Tarım Alanında sunulan çözümler

Mobil teknolojileriyle tarım alanında üreticiye büyük kolaylık sağlayan Turcell, M2M teknolojisiyle tarım alanında; Büyükbaş Hayvan Adım ve Lokasyon Takibi, Sera Takip, Süt Ölçüm ve Takip,  Balık Çiftliği Takibi gibi birçok alan çözümler sunuyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Tarımla uğraşan müşterilerimizin hayatlarını büyük oranda kolaylaştıran, bereketlerine bereket katan bu sistem sayesinde hayatları daha da kolaylaşıyor” dedi.

 

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Mobil teknolojileriyle tarım alanında üreticiye büyük kolaylık sağlayan Turcell, M2M teknolojisiyle tarım alanında; Büyükbaş Hayvan Adım ve Lokasyon Takibi, Sera Takip, Süt Ölçüm ve Takip,  Balık Çiftliği Takibi gibi birçok alan çözümler sunuyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Tarımla uğraşan müşterilerimizin hayatlarını büyük oranda kolaylaştıran, bereketlerine bereket katan bu sistem sayesinde hayatları daha da kolaylaşıyor” dedi.  Kocabaş konuyla ilgili sorulara şu yanıtları verdi:

 

Mobil teknolojilerin bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecekte mobil teknoloji alanında bizleri neler bekliyor?

 

Mobil teknoloji ile dönüşen yeni bir dünyanın içinde yaşıyoruz. Bu değişimin merkezinde ise akıllı cihazlar bulunuyor. Bundan 60 sene önce üretilen devasa bilgisayarlardan, bugün avuç içine sığan akıllı cihazlara uzanan hızlı bir dönüşüm yaşandığını görüyoruz.

McKinsey’in yayımladığı Disruptive Technologies adlı raporda, araştırmalar neticesinde önümüzdeki 10 – 15 yıl içinde küresel ekonomiyi, insanların hayatını ve iş dünyasını tamamen dönüştürecek 12 teknoloji aktarılıyor. Bu listede etkisi en büyük olacak olan teknoloji ise mobil internet. Mobil internetin ardından bilgiye dayalı işlerin otomasyonu, bulut bilişim ve makineler arası iletişim (M2M) geliyor. Makineler arası iletişimin sağladığı imkânlar ise; bu teknolojinin sağlıktan otomotive, enerjiden tarıma hayatın her alanında daha yoğun kullanılmasına vesile oluyor. Geçtiğimiz günlerde Adana’da düzenlediğimiz Adana’da Teknoloji Hamlesi toplantımızda da kurumsal müşterilerimizle yaşanan bu süreci paylaşarak mobilvesabitteknolojiçözümlerinikullanarakşirketlerininbüyümelerinenasılkatkısağlayacaklarınıanlattı

 

Turkcell M2M teknolojisiyle ne tür faydalar sağlıyor, bu teknolojide hangi seviyede?

 

M2M (makineler arası iletişim) teknolojisi, Turkcell’in çok çeşitli sektörlere sunduğu ve ülke ekonomisinin geleceğini aydınlatan teknolojilerden biri. Bu teknoloji, taşıt, sayaç, sensör ve benzeri makinelere takılan SİM kart sayesinde, sürecin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. SİM kart takılarak akıllı hale gelen makinler; tasarrufu arttırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda sağlayarak hem şirket ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. M2M çözümlerimiz; elektrik, su ve gaz sayaçlarında kayıp/kaçak oranının azaltılması, yiyecek-içecek makine ve dolaplarının takibinde rota optimizasyonu, uzaktan sulama otomasyonu, seraların takibi, lojistik sektöründe akaryakıt maliyetlerinin azaltılması gibi pek çok farklı amaçla kullanılıyor. Şu anda en önemli kullanım alanı haline gelmiş olan araç takibinin yanında sağlık alanında tıbbi otomasyona ve akıllı ev aletlerine kadar sayısız alanda kullanılma potansiyeline sahip ve birçok alanda şimdiden kullanılmaya başlamış durumda. Sayaç okuma, lojistik, finansal hizmetler tarafında POS ve ATM’ler ve hatta yazarkasalar, tarım ve hayvancılık, güvenlik bağlantılı binalar M2M’nin yükseliş gösterdiği alanlar.

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi olarak M2M’e özellikle son 4 yıldır yaptığımız büyük yatırımlar hem pazarın büyümesini sağladı, hem de liderliğimizi pekiştirdi. 3 yıl önce Türkiye’de M2M’e özel ilk Sim kartı lanse ettik. 2 yıl önce yine Türkiye’de ilk olarak M2M platformumuzu hayata geçirdik ve dünyada kendine ait M2M platformu geliştiren ilk beş operatörden biri olduk.

Bugün Türkiye’deki her3 makineden ikisi Turkcell Sim kartıyla çalışıyor. Turkcell M2M uygulamalarıyla yalnızca 2013 yılında ülke ekonomisine sağladığımız katkı 1,5 milyar TL’yi aştı.  Bunun beş temel nedeni var: Üstün altyapımız, teknoloji gücümüz, deneyimimiz, çözüm çeşitliliğimiz ve iş ortaklarımız. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de ilk M2M uygulamalarını biz gerçekleştirdik ve çözümlerimizle bu teknolojinin Türkiye’de dünya ile eş zamanlı olarak yaygınlaşmasını sağlıyoruz.

 

Turkcell’in M2M entegrasyonuyla tarım ve hayvancılık sektörüne sağladığı faydalar nelerdir?

 

Tarımda M2M çözümlerinin kullanılması dünyada da büyük ilgi gören ve hızla yaygınlaşan bir uygulama. Tarımsal sulama, sera ve tarım alanlarının uzaktan yönetimi ve hayvancılık/kümes çözümlerini kapsayan Turkcell Akıllı Tarım çözümleri, üreticiler dışında sera ve fide firmalarından, yumurta üreticileri ve sulama konusundaki yetkili organlara kadar geniş bir yelpazeye hitap eden servislerle zenginleşiyor. Türkiye’deki yüzbinlerce sera ile tohum deposu, açık alan üreticileri gibi tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşları ilgilendiren sıcaklık takip ve uyarı sisteminin entegrasyonu, hızla soğuyan havalarda don ve hastalıklara karşı erken önlem alınmasını sağlamaktan nem değerlerinin kontrol edilmediği durumlarda ortaya çıkabilecek sebze ve meyve hastalıkları, ürünlerde şekil bozukluğu, kalitesizlik gibi olumsuz sonuçların önüne geçmeye kadar bir dizi fayda sağlıyor. Çözüm, sıcaklık ve nemin dengesizlik gösterdiği durumlarda ortaya çıkabilecek çiçeklerde aşılama yetersizliği ve sağlıksız gelişim sorunlarının önüne geçilmesine de yardımcı oluyor.

İşin örtü altı tarım tarafında ise alarm durumunda ilgililere uyarı mesajı gönderilmesi ve sahip olunan iklimlendirme sistemlerinin otomatik olarak devreye alınması ile uzaktan yönetim ve takip mantığıyla seraya gitme zorunluluğunun ortadan kalkmasına bağlı olarak enerji tasarrufu yer alıyor.

Hayvancılık tarafında ise özellikle gece ve mevsimsel değişimlerde sıcaklık, nem ve elektrik kesintisi nedeniyle yaşanan kanatlı hayvan ölümleri hedef alınıyor. Alarm durumunda yetkili kişilerin SMS ile uyarılması ve mevcut iklimlendirme sistemlerinin kontrol edilmesinin sağlandığı sistem, on binlerce kümes ve entegre yumurta üreticisinde civciv ölümlerinin önüne geçilmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Ayrıca bu çözüm, süt ve süt ürünleri üretimi dağıtımı ve satışını gerçekleştiren kuruluşlarda kontrol ve verimliliği artırmak için de kullanılabiliyor. Akıllı tarım çözümleri, ülke kaynaklarının daha iyi kullanılması noktasında Türkiye’deki milyonlarca kuyunun daha verimli kullanılmasını da hedefliyor. Mevcut su pompası panolarına kolayca adapte edilebilen M2M tabanlı çözüm; pompa kontrollerinin tek bir merkezden ve bir yazılım üzerinden gerçekleştirilmesine, su satış işlemi için ön muhasebe ve raporlama yapılmasına, olası kaçak kullanımlara karşı cihazlar ve yazılım tabanlı çeşitli alarmlar üretilmesine olanak tanıyor.

 

Turcell’in M2M teknolojisiyle tarım alanında sunduğu çözümler nelerdir?

 

Tarımla uğraşan müşterilerimizin hayatlarını büyük oranda kolaylaştıran, bereketlerine bereket katan birçok çözümümüz bulunuyor. Bu çözümlerimizden örnekleripaylaşmak isterim.

Büyükbaş Hayvan Adım ve Lokasyon Takibi, büyükbaş hayvanların adım sayısı kızgınlık dönemi tespiti için kullanılıyor. Çiftleşme döneminin tespitindeki başarı doğrudan süt verimi ve hayvan sağlığı açısından kritik olduğu için üreticiler için önemli bir çözümdür.

Sera Takip Çözümü’yle, seralar, tohum depoları, açık alan üreticiler gibi tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yapılan M2M entegrasyonuyla sıcaklık ve nem değerleri kontrol edilip hastalık, ürünlerde şekil bozukluğu, ürün kalitesine yönelik olumsuz sonuçların önüne geçiliyor. Toprak neminin kontrol altında tutulması nedeniyle sulama maliyetleri azalarak enerji tasarrufu sağlanıyor.

Süt Ölçüm ve Takip Çözümlerisayesinde, süt toplama noktalarına ve soğutma tanklarına yerleştirilen sensörler ve M2M cihazlarıyla su, antibiyotik, alkol, sütün ısısı ve asit düzeyi dolayısıyla ısıya bağlı bakteri artış oranı tespiti gibi sağlığı ve sütün kalitesini etkileyen değerler anlık olarak takip edilebiliyor. Böylece hem sütün miktarı ve kalitesi hem de süt ile ilgili hayati değerler yakından izlenebiliyor.

Balık Çiftliği Takip Çözümü, balık çiftliklerine yerleştirilen sensörler ve M2M cihazları sayesinde sıcaklık, sudaki oksijen miktarı, tuzluluk, suyun bulanıklığı, pH ve amonyak miktarı gibi parametreler anlık olarak takip edilmesine imkan vererek, gerekli alarm durumlarında hızlı önlemler alınmasını sağlıyor. Böylece balık ölüm oranı düşerken, daha verimli ve çevreye duyarlı ürünler yetiştirilebiliyor.

Bir diğer çözümümüz de Kümes Takibi. Kümeslerdeki ısı, nem, iklimlendirme kontrollerinin sağlıklı ve M2M ile anlık yapılması sayesinde civciv ölümlerinin önüne geçiliyor. Gereksiz ve zararlı yem tüketimi ile ilaç kullanımı da önlenmiş oluyor.

 

Çiftçilerin bu çözümlerden faydalanması için ne yapması gerekiyor?

 

Çiftçilerimiz ve kurumsal müşterilerimiz, Turkcell hatlarından 532’yi ya da 0532 532 00 00 numaralı telefonu arayarak Turkcell Müşteri Hizmetleri’ne veya mevcut Turkcell kurumsal satış yöneticilerine başvurarak yukarıda anlattığımız Turkcell M2M hizmetlerinden hemen faydalanmaya başlayabilirler.

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

32,7488

SATIŞ

32,7878

FARK

% 1.53
Dolar EURO

ALIŞ

35,0201

SATIŞ

35,1602

FARK

% 0.53
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

41,5740

SATIŞ

41,6058

FARK

% 0.85
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

36,7997

SATIŞ

36,8443

FARK

% 1.98
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

23,8409

SATIŞ

23,8547

FARK

% 1.46
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.931,76

SATIŞ

4.018,81

FARK

% 2,80
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.457,35

SATIŞ

2.457,99

FARK

% 2,80
Dolar BITCOIN

FİYAT

66.202,84

DEĞİŞİM

0.289

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER