logo

Yabancı yatırımcıya müjde

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yeni genelgeye göre yabancılara gayrimenkul satışı için taşınmasın piyasa değerini gösteren değerleme raporu bulundurma zorunluluğu getirildi. Yapılan düzenlemenin bazı suiistimalleri ortadan kaldıracağını söyleyen gayrimenkul danışmanı Murat Candan, “Artık yabancı yatırımcının aklında soru işareti kalmayacak” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yeni genelgeye göre yabancılara gayrimenkul satışı için taşınmasın piyasa değerini gösteren değerleme raporu bulundurma zorunluluğu getirildi. Yapılan düzenlemenin bazı suiistimalleri ortadan kaldıracağını söyleyen gayrimenkul danışmanı Murat Candan, “Artık yabancı yatırımcının aklında soru işareti kalmayacak” dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul satın almasına ve satmasına yenileme getirdi. Yeni genelgeye göre artık yabancı uyruklu vatandaşların hem gayrimenkul satın alırken, hem de satarken söz konusu bina, konut veya arsanın piyasa değerini gösteren rapor hazırlanması zorunlu hale getirildi.

Yapılan düzenlemenin sektör için çok önemli olduğunu belirten gayrimenkul uzmanı Murat Candan, “Genelge henüz çok yeni ve bu düzenleme bazı suiistimalleri ortadan kaldıracak. En önemlisi alıcının ve satıcının kafasında soru işareti kalmayacak. Çünkü özellikle yabancı uyruklu kişilere gayrimenkul satışı sırasında zaman zaman piyasa değerinin üzerinde fiyat istenebiliyor. Bu nedenle de yabancı uyruklu kişiler gayrimenkul satın alırken zaman zaman bu tür mağduriyetler yaşayabiliyordu. Şimdi bu düzenleme sayesinde yabancıların aklında soru işareti kalmayacak.” dedi.

İŞLEMLER GERÇEK DEĞERİNE GÖRE YAPILACAK

4 Mart tarihi itibarıyla yürürlüğe giren yeni düzenlemenin birçok olumsuzluğu ortadan kaldırdığının altını çizen Candan, “Bu düzenleme ile birlikte yabancılara ve yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul satış işlemlerinde taşınmaza ait mutlaka değerleme raporu çıkartılması gerekiyor. Bu sayede gayrimenkulün gerçek değerinin ortaya çıkması ile birlikte devlet vergisini tam alacak, emlakçı komisyonu da satış işlemi üzerinde resmiyet kazanacak, yabancılara normal değerinden yüksek meblağlı satış yapılamayacağı için onlarda garanti altına alınmış olacak. Bu düzenleme yabancı yatırımcılar için çok önemli bir gelişme artık yabancı sermayenin yatırım isteği suiistimal edilemeyecek” diye konuştu.

Share
481 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.