Adana Güney Haber

Yaprağı Üzümden 10 kat pahalı

Yaprağı Üzümden 10 kat pahalı
74 views
11 Haziran 2019 - 2:26

Üzüme göre yaklaşık 10 kat daha pahalı olan asma yaprağı için hasat sezonu devam ederken, üzüm üreticilerinin yüzü gülüyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Üzüme göre yaklaşık 10 kat daha pahalı olan asma yaprağı için hasat sezonu devam ederken, üzüm üreticilerinin yüzü gülüyor.

Anadolu mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan yaprak sarmasının yapımında kullanılan asma yaprağı, son günlerin en fazla satılan ürünler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Asma yaprağı hem taze olarak hem de salamura olarak tüketilirken, bazı üzüm çeşitlerinin meyvesinden daha çok yaprağı üreticiye para kazandırıyor.

İlkbahar mevsimi ile birlikte asmalarda yaprak hasadına başladıklarını söyleyen üzüm yetiştiricisi Ömer Kaplan, “Sarma yemeğinin yapımında kullanılan asma yaprağı hem taze olarak, hem de samura yapıldıktan sonra kış mevsiminde tüketiliyor. Son yıllarda ülkemizde asma yaprağı tüketimi artıyor. Asma yaprağına çok büyük bir talep var. Bu nedenle üzümlere zarar vermeyecek şekilde sezon boyunca yaprak hasadına devam ediyoruz. Yaz mevsiminde üzümü bahçede 1 TL’ye sattığımız günlerde bile asma yaprağını yaklaşık 10 TL’den satıyoruz. Yani asma yaprağı üzümden çok daha değerli ve getirisi yüksek bir ürün” dedi.

Asma yaprağı hasadının oldukça zor bir iş olduğunun altını çizen Kaplan, “Her asma yaprağında hasat yapılmıyor. Öncelikle asma yaprağının dilimli olmaması gerekiyor. Yaprağı bir bütün gibi görünen asma yaprağının en taze yapraklarını tek tek topluyoruz. Satılmayan yaprakları hemen salamura haline getiriyoruz. Çünkü asma yaprağı toplandıktan sonra en fazla 2 gün taze kalabilir. Sonrasında görselliğini ve lezzetini kaybetmeye başlar. Salamura yapılan yapraklar ise 1 yıldan daha fazla bozulmadan tazeliğini muhafaza edebilirler. Bu neden yazın satamadığımız asma yapraklarını kışın samura olarak elimizden çıkartıyoruz. Böylelikle yaz mevsiminde olduğu gibi kış döneminde de yine asma yaprağı üreticisine kazandırmaya devam ediyor.” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin