Adana Güney Haber

YATIRIMCININ ELİ GÜÇLENMELİ

YATIRIMCININ ELİ GÜÇLENMELİ
602 views
27 Ocak 2021 - 2:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Sakarya’nın da yer aldığı TÜGİK heyetini Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü’nde kabul etti.

(HABER MERKEZİ)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Sakarya’nın da yer aldığı TÜGİK heyetini kabul etti.

İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen kabulde TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmalarının ardından çalışma toplantısı yapıldı. Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan ve Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan da katıldı. Erdoğan, TÜGİK heyetinin dile getirdiği görüş ve önerilere yoğun ilgi gösterdi, iş dünyasının sorunlarını ve isteklerini ilgiyle dinledi. TÜGİK heyetini, yaklaşık 3 saat dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen hizmet sektörüne özel vergi kolaylıklarının getirilerek finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması, ihracatçıların KDV alacaklarının tahsilinde yaşanan gecikmelerin giderilmesi, KGF kefaletli kredilerin kullandırılmasına ilişkin yöntemde düzenleme yapılarak suistimallerinin önüne geçirilmesi, buğday ithalatında yaşanan sıkıntıların giderilmesi, navlun giderlerinin yüksekliği, ihracatta yaşanan konteyner eksikliği, Azerbaycan’ın ülkemize uyguladığı yüzde 36’lık gümrük vergisinin düşürülmesi konularının değerlendirilip, çözülmesi başta olmak üzere dile getirilen konularla yakından ilgilendi, bu konularla ilgili bakanlıklar ve yetkililere talimatlar verdi. Yatırımların önünü de açacak kredi faizlerinin düzenlenmesi, özel teşvikler, desteklemeler, yatırımlardaki KDV’lerin yeniden yatırıma harcanmak üzere iadesi de görüşülen konular arasında yer aldı.

Çukurova GİAD Başkanı ve TÜGİK Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Sakarya da, toplantıda, istihdamı da doğrudan etkileyecek yeni yatırımların önemine dikkat çekti, kredi faizlerinin yüksek oluşunun girişimci işadamlarını düşündürdüğünü, yüksek faizin yapılmak istenen yatırımları da zora soktuğunu dile getirdi. Daha güçlü sanayi alt yapısına ulaşılması, yeni yatırımların önünün açılması ve istihdamın artması için kredi faizlerinin düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Sakarya, yatırımcıların elinin güçlenmesi gerektiğini, bunun da düşük faizli kredi ile sağlanabileceğini söyledi. Toplantıda, dijital TL önerisinde de bulunan Sakarya, dijital TL’nin ülke ekonomisi için önemli olduğunu, bu uygulamanın kayıt dışı ekonomiyi azaltacağını, pazar, ürün fiyat takibini kolaylaştıracağını kaydetti. Ziyareti değerlendiren Başkan Sakarya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın samimiyeti, iş dünyasına, genç işadamlarına duyduğu güven, TÜGİK heyeti olarak gündeme getirdiğimiz, aynı zamanda ülkemiz iş dünyasının da genel sorunu, istek ve önerileri olan konulara yaklaşımı, bunların çözümüyle ilgili net talimatlar vermesi bizleri çok mutlu etmiştir. Alınan ve alınacak kararlarla yatırımların önünün açılması, üreten, büyüyen, gelişen ekonomiye sahip olmak, sadece iş dünyasının değil, ülkemizin genel beklentisidir. İş dünyası olarak sorunlarımızın çözülmesi için samimi yaklaşan, net talimatlar veren sayın cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Tabi ki, iş dünyasının beklentilerine karşılık, devletimiz ve milletimizin de iş dünyasından beklentileri vardır. Biz iş adamları da daha çok yatırım yapıp, istihdamı artırıp, üretimi çoğaltarak, ülkemiz ekonomisinin büyümesi için daha çok çalışacağız” dedi.

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral da, heyet olarak dile getirdikleri görüş ve önerilerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun ilgisi, desteği ve net talimatlarıyla daha önce başka hiçbir sivil toplum kuruluşuna nasip olmamış derecede somut kararların alınmasına vesile olduğunu dile getirdi. Güral, toplantıda yer alan TÜGİK heyetinin tüm üyelerinin ortak kanaatinin, somut sonuçlar doğuran ve net kararların alınmasına katkı sunan görüşmenin gerçekleştirilmesinin camia ve iş dünyası adına başarı olduğunu kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin