Adana Güney Haber

Yaz-Kış üretimi devam ediyor

Yaz-Kış üretimi devam ediyor
163 views
13 Mayıs 2021 - 21:52

Adana’da en fazla tüketilen ürünlerin başında gelen yeşil soğanın fiyatı uzun yıllardan bu yana hiç değişmiyor. Yeşil soğan üretmenin hiç de kolay olmadığını belirten çiftçi Yılmaz Sarı, “Yeşil soğan, kuru soğan gibi değil. Yeşil soğanı yetiştikten sonra üretici hemen elinden çıkarmak zorunda, yoksa tarlada kalır” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da en fazla tüketilen ürünlerin başında gelen yeşil soğanın fiyatı uzun yıllardan bu yana hiç değişmiyor. Yeşil soğan üretmenin hiç de kolay olmadığını belirten çiftçi Yılmaz Sarı, “Yeşil soğan, kuru soğan gibi değil. Yeşil soğanı yetiştikten sonra üretici hemen elinden çıkarmak zorunda, yoksa tarlada kalır” dedi.

Türkiye’nin yeşil soğan ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Adana’da, yeşil soğan üreticileri üretmiş oldukları ürünlerin fiyatlarının uzun zamandan bu yana hiç değişmediğine vurgu yaptı. Adana’da yeşil soğan üretiminin yaz kış demeden devam ettiğini belirten üreticiler, bu kadar yoğun talep görmesine rağmen yine de fiyatının değişmediğine vurgu yaptı.

Yeşil soğan üretmenin kuru soğan üretmekten daha zor olduğunu belirten Yılmaz Sarı isimli çiftçi, “Adana olarak yeşil soğan üretiminde ve tüketiminde gerçekten diğer illere göre çok öndeyiz. Bu kadar ilgi ve talep görmesine rağmen fiyatı uzun yıllarda bu yana değişmiyor. Ayrıca yeşillik olarak adlandırılması nedeniyle de fiyatı diğer nane, maydanoz ve tere gibi bitkilerle aynı tutuluyor. Bunun da çok doğru olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Yaz kış üretimin devam etmesi ile birlikte ürünün çok hassas olduğu için muhafazasının zor olduğunu belirten Sarı, “Yeşil soğan üretirken yaprağına önem veriliyor. Fakat kuru soğanda yaprakların kaliteli olmasına gerek yok. Ayrıca hasadı yapılan kuru soğanı 1 ay sonra satmak mümkün, ancak yeşil soğanı hasat ettikten sonra en fazla 3-4 gün bekletilirsiniz. Sonra çürümeye başlar. Bu nedenle yeşil soğan üretmek, kuru soğan üretmekten çok daha riskli bir durum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin