Adana Güney Haber

YÜKSEK VERİM İÇİN BÜYÜKBAŞ ARTTIRILMALI

YÜKSEK VERİM İÇİN BÜYÜKBAŞ ARTTIRILMALI
169 views
22 Ekim 2021 - 13:28

Kesim öncesindeki süreçte özel bir beslenme döneminden geçirilen hayvanların et kalitesi ve verimliliğinde artış sağlanmasını sağlaması sistemi olan besicilikte daha üst düzey verim elde etmek için daha profesyonel besiciliğe geçilmesi ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin arttırılması büyük önem taşıyor.

(HABER MERKEZİ)- Kesim öncesindeki süreçte özel bir beslenme döneminden geçirilen hayvanların et kalitesi ve verimliliğinde artış sağlanmasını sağlaması sistemi olan besicilikte daha üst düzey verim elde etmek için daha profesyonel besiciliğe geçilmesi ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin arttırılması büyük önem taşıyor.

Hayvancılık anlamında önemli bir yere sahip olan ülkemizde hayvanlardan elde edilen verimin ve kalitenin arttırılması için daha kaliteli besiciliğe geçerek bu işin daha profesyonel olarak yapılması gerekiyor. Profesyonel besicilik sayesinde üretimin artacağına dikkati çeken alanında uzman kişiler, geleneksel yöntemlerle yapılan hayvancılığın beklenen verimi karşılamadığını ifade ediyorlar.

Büyükbaş hayvan üretiminde verimin daha yüksek olduğunu belirten Harun Kamışlı; “Ülkemizde yıllardır hayvancılık önemli bir yer tutmuştur. Son geldiğimiz noktada artık geleneksel yöntemlerin verimi arttırmadığını görüyoruz. Bu nedenle hayvancılıkta entansif yöntemlerin uygulamaya konulmaya başlanmasını ve alınan verimin arttırılması gerektiğine inanıyoruz. Besicilikte beslenen hayvan ırkının iyi seçilmesi ve kullanılan yemlerin enerji ve potansiyel açısından daha zengin içerikli yemler olması entansif tarımının olmazsa olmazlarıdır. Elbette modern hayvancılıktan bahsediyoruz ancak bunun için de büyükbaş yetiştiriciliğinin attırılması büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Modern yöntemlerle yapılacak hayvancılığın ülkemizi hayvancılık anlamında daha ileri noktalara taşıyacağını Kamışlı; “Geleneksel yöntemler ve mera hayvancılığı ile et veriminde artış sağlanmıyor. Ancak modern yöntemler hayvancılıkta önemli dönüşümler sağlayarak hayvancılık alanından bizi daha da iyi yerlere getirebilir. Bu nedenle profesyonel, ensantif hayvancılığı çok önemsiyoruz ve et veriminde verimini arttıracak olan bu yöntemin yaygınlaşması gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu