Adana Güney Haber

“ZİRAİ KREDİLERİN VE GÜBREDE FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

“ZİRAİ KREDİLERİN VE GÜBREDE FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”
131 views
29 Ocak 2021 - 2:32

“Son dönemlerde yüksek oranda artış gösteren zirai kredilerin ve gübre fiyatları artışının önüne geçilmeli” diyen,  Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu 2. Başkanı Yaşar Özkan, “Zor şartlar altında üretime devam eden çiftçilerimiz bu süreçte daha fazla destek berklerken en büyük dayanağımız olan zirai kredilerde faiz oranları neredeyse yüzde 100 arttırılarak yüzde 17‘lere çıkartılmıştır. Tarımsal üretimin devamlılığı açısından bu oranlar çiftçiye darbe vurmak demektir” dedi.

 (HABER MERKEZİ)- Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu 2. Başkanı Yaşar Özkan “son dönemlerde yüksek oranda artış gösteren zirai kredilerin ve gübre fiyatları artışının önüne geçilmeli.” Dedi.

Yaşar Özkan konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Tüm Dünyayı saran covid-19 salgını ülkeleri her yönüyle zor durumda bırakmış ve giderek daha da zor şartlara sürüklemektedir. Bu süre içerisinde bütün sektörler gibi Tarım sektörde olumsuz etkilenmekle birlikte tarımın ve tarımsal üretimin önemi ciddi bir şekilde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Hal böyle iken öncesinden zor şartlar altında üretime devam eden çiftçilerimiz bu süreçte daha fazla destek berklerken en büyük dayanağımız olan zirai kredilerde faiz oranları neredeyse % 100 arttırılarak % 17‘lere çıkartılmıştır. Tarımsal üretimin devamlılığı açısından bu oranlar çiftçiye darbe vurmak demektir.

Bununla birlikte en önemli üretim girdi maliyetlerimizden olan gübrede yıllık artışlar çeşitlerine göre % 50 ila % 100 oranında artmış ve artmaya devam etmektedir. Gübredeki bu miktar artışlar akıl alır gibi değildir. Gübre fiyatlarını etkileyen en önemli unsur döviz fiyatlarıdır. Türkiye olarak gübre ürününde maalesef tamamen dışa bağımlıdır. Ancak döviz fiyatlarındaki yıllık artış %25 iken gübrede bu oran %100 olmuştur. Devletin bu konuya acilen müdahale etmesi gerekmektedir.

Rekabet kurulunun gübre sektörünü ivedi bir şekilde incelemeye alması gerekmektedir. Mesele basit bir fiyat artışı değildir.

Dünyamızın yaşadığı salgın hastalık en kritik sektörün tarım olduğunu bununla birlikte sağlıktan sonra en önemli konunun tarım ürünlerinde Arz-Talep dengesi ve üretim yeterliliği olduğunu ortaya koymuştur. Hal böyle iken ana gıda maddelerinden Buğday ürününü yerli üreticilerimize ürettirmek var iken maalesef ihtiyacımız ithal buğday ile giderilmeye çalışılmaktadır. Bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmeli tüm tarım ürünlerinde üretim sürekliliği sağlanacak politikalar üretilmelidir. “       

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin