logo

2.el araç piyasasında durgunluk var

Son dönemde artan fiyatlar ve piyasanın genelinde hakim olan aşırı hareketlilik 2.el otomobil piyasasını olumsuz etkiledi. Artan fiyatlar karşısında sıfır araç alamayanlar yüzlerini 2.el araçlara dönmüşken, piyasadaki oynaklık 2.el araçlara olan talebi de düşürdü.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Son dönemde artan fiyatlar ve piyasanın genelinde hakim olan aşırı hareketlilik 2.el otomobil piyasasını olumsuz etkiledi. Artan fiyatlar karşısında sıfır araç alamayanlar yüzlerini 2.el araçlara dönmüşken, piyasadaki oynaklık 2.el araçlara olan talebi de düşürdü.

Döviz kurunda yaşanan aşırı yükselmeler ve buna paralel olarak artan fiyatlar birçok sektörü olumsuz etkilediği gibi 2.el araç piyasasını da olumsuz etkiledi. Otomobil alma fikrini bir süreliğine rafa kaldıranlar, 2.el araç piyasasında durgunluk yaşanmasına neden oldu.

Piyasada yaşanan durgunluğun araçlarını satmak isteyenleri ve 2.el araç alım satımı yapanları büyük ölçüde etkilediğine dikkati çeken Oto Galerici Murat Keser; “Yıllar araç alım satımı işi ile ilgileniyorum şu son iki aydır yaşanan durgunluğa hiçbir zaman şahit olmadım. İnsanların kafası karışmış durumda. Piyasalarda yaşanan sert rüzgarlar insanların alımlarını bir süre daha ertelemelerine neden oldu. Çünkü insanlar önlerini rahat görmek istiyor bu ortamda da bu mümkün olmadığı için 2.el araç piyasası deyim yerindeyse sinek avlıyor. Umarız piyasalar bir an önce normalleşir ve satışlar eski hareketliliğine bir an önce kavuşur.” dedi.

Talebin düşük olmasının fiyatları da düşürdüğünü buna rağmen satışların yine de artmadığını ifade eden Murat Keser; “Yaşanan durgunlukla birlikte talep az olunca bu durum haliyle fiyatlara da yansıdı ve fiyatlar da düşüşe geçti. Ancak düşük fiyatlar bile insanları cezp etmiyor. Arada gelip fiyat soranlar oluyor elbette. Ancak ciddi anlamda otomobil satın almak için gelenler yok maalesef. Şuan ki fiyatlar bazılarına göre yüksek olsa da kışa doğru fiyatların daha da düşeceği beklentisi içindeyiz. Ekonomik yapının da iyileşme sürecine girmesiyle insanların tekrar 2.el araçlara yönelmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Share
163 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.