logo

3.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması Başlıyor

Adana, Antalya, Mersin, Antakya, Osmaniye, Tarsus ve İskenderun’da 6-11 Kasım 2018 tarihlerinde eşzamanlı olarak düzenlenecek “3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması” etkinlikleri kapsamında toplam 44 söyleşi, 14 dinleti, 10 sergi, 4 tiyatro oyunu, 3 kültür gezisi, 1 film gösterimi ve 1 atölye çalışması gerçekleştirilecek. “Herkes her şeyi hatırlamalı” teması ile düzenlenecek etkinlikleri sanatseverler ücretsiz olarak takip edebilecek.

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana, Antalya, Mersin, Antakya, Osmaniye, Tarsus ve İskenderun’da 6-11 Kasım 2018 tarihlerinde eşzamanlı olarak düzenlenecek “3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması” etkinlikleri kapsamında toplam 44 söyleşi, 14 dinleti, 10 sergi, 4 tiyatro oyunu, 3 kültür gezisi, 1 film gösterimi ve 1 atölye çalışması gerçekleştirilecek. “Herkes her şeyi hatırlamalı” teması ile düzenlenecek etkinlikleri sanatseverler ücretsiz olarak takip edebilecek.

Akdeniz Bölgesi’nde sanat yoluyla barış içinde, paylaşımcı bir yaşam için çaba oluşturmayı amaçlayan bölgedeki sanat dernekleri, bölge insanında sevgi, barış dostluk, dayanışma bağlarını güçlendirmeyi; onların düşünsel, duyusal ve estetik bakışına hizmet ederek kent kültürüne katkı sağlamayı hedefliyor.

“Gerçeklerden kopmadan, halkla sanat arasında düzeyli bir etkileşim oluşturmak ve genç sanatçılara kendilerini geliştirme olanağı sunmak” hedefi ile gerçekleştirilen Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Ve Sanat Buluşması, Adana Yaşam Sanat Derneği, Antakya Aalen Kültür Derneği, Antalya Sanatçılar Derneği, Osmaniye Şairler ve Yazarlar Derneği, İskenderun Ayna Kültür Sanat Derneği ve Mersin Akdeniz Sanat Oluşumu’nun ortak çabası ile düzenleniyor.

BULUŞMANIN TEMASI: “HERKES HER ŞEYİ HATIRLAMALI”

“Herkes her şeyi hatırlamalı” teması çerçevesinde, müzik, edebiyat, folklor, resim ve fotoğraf sergileri gibi pek çok alanda gerçekleşecek olan etkinliklerin bu yılki onur konuğu, Bilkent Üniversitesi’nden emekli öğretim üyesi şair-yazar Ahmet Özer. Çok sayıda yapıtı ve ödülü olan Özer, Trabzon’da uzun yıllar yayımladığı edebiyat ve sanat dergisi Kıyı’nın yayın yönetmeni olarak da edebiyat dünyasında tanınıyor.

Yakın coğrafya edebiyatının önemli isimleri, Bosna-Hersek’ten şair-yazar ve öğretim üyesi Sabahudin Hadzialic, İngiltere ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli şair-yazar Malak (Melek) Mustafa, Azerbaycan’dan ressam Nevai Metin, Özbekistan’dan çevirmen-gazeteci Haysiyet Rüstemova ile çevirmen-gazeteci Şahodat İsahonova etkinliklere ayrı bir değer katacak.

Akdenizli sanatseverler, etkinlikler kapsamında İzmir’den şair-yazarlar Zeki Büyüktanır, Tacim Çiçek, Serpil Devrim, Coşkun Şimşekli, Selami Şimşek; İstanbul’dan şair Faris Kuseyri, yazar Emel Dinseven, Karikatürcüler Der. Gn. Bşk. Yrd. Metin Peker ve folklorist Gülay Diri; Ankara’dan şair-yazar Bircan Çelik ile şair-yazar ve sinemacı Kâmil Akdoğan; Manisa’dan şair yazarlar Oktay Yivli, Sabri Kuşkonmaz, Coşkun Karabulut; Yalova’dan araştırmacı yazar-şair Nuri Taner, Kahramanmaraş’tan folklorist Zahide Eskici, Kadirli’den Âşık Feymani ile tanışma şansı da bulacak.

6 Kasım 2018 Salı günü Adana’da başlayacak ve sözü edilen il ve ilçelerde eş zamanlı olarak 10 Kasım akşamına kadar devam edecek organizasyon, 11 Kasım’da konuklara ve sanatseverlere Mersin’in tarihi, doğal ve turistik yerlerini tanıtan bir gezi ile noktalanacak.

 

Share
408 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.