logo

26 Mart 2019

“300 bini aşkın emekliye neden bayram ikramiyesi verilmiyor?”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 17 özel emeklilik sandığındaki emeklilerin bayram ikramiyesi sorununu meclis gündemine taşıdı

ADANA (GÜNEY HABER)- – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 17 özel emeklilik sandığındaki 300 bini aşkın emeklinin sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Özel emeklilik sandığındaki emeklilerin milyonlarca emekliyi kapsayan emekli bayram ikramiyelerinden yararlandığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlandırması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Yasayla kalıcı hale getirilen yıllık 2 bin liralık bayram ikramiyesinin 10 banka, 6 sigorta şirketi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığındaki 300 bini aşkın emekliyi kapsamadığına işaret eden Dr. Şevkin, şu sorulara yanıt aradı:

Yıllık 2 bin liralık bayram ikramiyesini alamayan toplam emekli sayısı kaçtır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışındaki özel sandıklara prim ödeyerek emekli olan vatandaşlar, neden yasa kapsamına alınmamıştır?

Bayram ikramiyelerini alamayan sandık emeklilerine yapılan haksızlığın önüne geçilecek midir?

2008 yılında 3 sosyal güvenlik kurumu birleştirilirken özel sandıkların da aynı çatıda toplanmasına karar verilmesine rağmen bu karar neden bu güne kadar hep ertelenmiştir?

Özel sandık emeklilerinin de bayram ikramiyelerinden yararlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı veya özel sandık yetkilileriyle görüşme yapmayı düşünüyor musunuz?

Share
198 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.