hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

“Adana, Beyin Göçünü Engellemeli”

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 16:19

/ 2.771 views kez okundu.
“Adana, Beyin Göçünü Engellemeli”

adsiad-zeydan-karalar2Aileden birini, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ağırlayan ADSİAD, nitelikli göçün Adana’ya verdiği zararlara vurgu yaptı.

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD), Geleneksel Salı Toplantıları kapsamında ADSİAD üyesi ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ağırladı.Seyhan Otel’de gerçekleşen toplantıda Seyhan ilçesi ve Adana’nın geleceği hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda ilk sözü alan ADSİAD ve Çukurova SİFED Başkanı Süleyman Sönmez, ADSİAD olarak, tarım, sanayi, kültür ve sanatla yoğrulmuş Adana’nın geçmişteki zenginliklerini yeniden elde etmesine yönelik uğraşlarının aralıksız sürdüğünü belirtti. ADSİAD üyesi Zeydan Karalar’ın Türkiye’nin en büyük metropol ilçesi ve Türkiye’deki 53 ilden daha büyük konumdaki Seyhan’a belediye başkanı olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Sönmez, Seyhan’ın başta işsizlik olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Zeydan Karalar’ın zor ancak bir o kadar onurlu bir görev üstlendiğini belirten Sönmez, ADSİAD üyesi Karalar’a her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Beyin Göçü Uyarısı

Adana’nın sadece değişen bir kent değil her alanda nitelikli, gelişen bir kent olması gerektiğini vurgulayan Sönmez, “Neden böyle bir kent olmalıyız? Çünkü Adana ciddi oranda beyin göçü veriyor. Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre Adana’nın 2007 yılından bu yana göç verdiği ortaya çıkıyor. Verilere göre Adana göç almaya devam ediyor ancak uzun zamandır aldığı göçten fazlasını veriyor. ADSİAD olarak son birkaç yıldır beyin göçü üzerinde duruyoruz. TÜİK’in verileri de bizi doğruluyor ki verdiğimiz göç kalifiye insanlardan, katma değer üreten iş gücü potansiyeli yüksek ve istihdam sağlayacak iş insanlarından, meslek erbaplarından oluşuyor” dedi.

İstatistiki verilere bakıldığında Adana’nın artık göç alan ancak göç vermeyen şehir olarak algılanmasının geride kaldığının görüldüğünü ifade eden Sönmez, şunları söyledi:

“Valilik, belediyeler, sivil toplum örgütleri, borsa, odalar ve tüm seçilmiş ve atanmışlarla birlikte bu konunun üzerine ciddi olarak eğilmemiz gerekiyor. Maalesef Adana için son derece önem arz eden yatırımcılarımız, iş insanları ve yeni nesil gençler yaşanabilirlik seviyesi daha iyi kentlere göç ediyor. Gelişimini tamamlayan Marmara’nın alternatifi olmamıza rağmen kent estetiği ve kent aidiyetinin yetersizliği, yaşanabilirlik seviyesinin düşüklüğü gibi başlıca nedenlerden dolayı beyin göçünün önüne geçemiyoruz. Kentler arası rekabet yaşanibilrlik seviyesi ile ölçülür. Bu nedenle yaşanabilirlik seviyesini mutlak suretle artırmak zorundayız.”

“ADSİAD’dan Bakan da Çıkabilir”

ADSİAD ailesine mensup olmaktan gurur duyduğunu belirten Türk Girişim ve İş Dünyası Federasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça da 53 ilden daha büyük bir ilçenin belediye başkanının ADSİAD’lı olmasından duyduğu gururu paylaştı. “Bizim aramızdan milletvekili de bakan da çıkabilir” diyen Onatça, şöyle konuştu:

“Bana göre ADSİAD ailesinden bakanlar kurulu bile oluşabilir. Büyük şirketler yöneten ADSİAD ailesi ülkeyi yönetmeye de talip olmalıdır. İşadamı daha öngörülü ve daha hoşgörülüdür. Zeydan Karalar’ın siyasi, işadamlığı ve yöneticilik tecrübesi ile kayıtsız şartsız Seyhan Belediyesi’nde bir tarih yazacağına inancım tamdır. Seyhan Belediyesi’nin Zeydan Karalar’dan önceki belediye, Zeydan Karalar’dan sonraki belediye şeklinde anılacağına inanıyorum. Hep birlikte Zeydan Karalar’ın arkasında ve yanında olacağız. Belediye halkla yönetilir, sivil toplum örgütleriyle yönetilir. Zeydan Karalar’ın Seyhan’da iz bırakacağına inanıyorum.”

“Ömrümü Seyhan ve Adana İçin Harcayacağım”

Sözlerine, “Çok kıymetli ailem. Aranızda olduğum için onurlu ve kıvançlıyım” diye başlayan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise Türkiye’nin en büyük iki işadamları örgütünden birinin başkanının ADSİAD’lı olduğuna dikkati çekti. TÜRKONFED Başkanlığı’nı Süleyman Onatça’nın yürütmesinin gururunu yaşadığını ve Süleyman Sönmez’in de ADSİAD’da başarılı bir başkanlık yaptığını belirten Karalar, “ADSİAD’ın daha çok değerler üreteceğine inanıyorum” dedi.

Adana’da herkesin mutlu ve huzurlu yaşamak istediğini belirten Zeydan Karalar, şunları söyledi:

“Adana, özel ve güzel bir kenttir. Bundan sonraki hayatımı Seyhan’ın ve Adana’nın iyiliği, mutluluğu ve dönüşmesi için harcayacağım. Benim için su da bu, hava da bu, mutluluk da bu olacak. İyi işler yapmak için belediye başkanı oldum. İyi bir ekiple yola çıktık. Bir kent için, bir ülke için en tehlikeli olgu nitelikli göç vermesidir. Adana’da işsiz çoktur ama nitelikli göç vermektedir. Bir değer üretmek için minimum 100 bin dolar harcayacaksınız, harcadığınız parayı tam ekonomiye kazandıracakken göçe maruz kalıyorsunuz. Adana göç verecek bir kent değildir. Adana; tarih, turizm ve verimli topraklarıyla tarım kentidir. Hepimizin bildiği gibi bir sanayi kentidir. Türkiye’ye sanayide önderlik etmiş bir kenttir. Şimdi bunların tamamından eser kalmadı. Adanalı olarak, ADSİAD’lı olarak bize büyük görevler düşüyor. Adana yeniden eski güzel ve özel günlerine kavuşabilir. Bunu başarabiliriz.
Çevre iller gelişirken Adana geride kalmıştır. Antakya 2,3 milyar dolar ihracat yaparken Adana 1,8 milyar dolar ihracat yapmaktadır. Antakya’nın Adana’nın iki katı ihracat yapması bana büyük üzüntü veriyor. Adana’da tarihi dokuyu açığa çıkarmamız gerekiyor. Adana’yı geliştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Adana’yı gastronomi, sağlık ve tarihi turizme açacağız. Adana’da çok önemli sağlık tesislerimiz var. Şu anda turist sayısı 500 binin altında. Adana’ya yılda 3 milyona yakın turist çekebiliriz. Bu sayı Adana için 1 milyar doların üzerinde gelir demektir. Görevimiz süresince projelerimizin tamamını gerçekleştireceğiz.”
Yoğun Katılım
Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez’in Zeydan Karalar’a Osmanlı Koleksiyonu işlemeli tablo hediye ettiği toplantıya Seyhan Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Uslupehlivan, Kadir Özdemir, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya, Adana Organize Sanayi Bölgesi İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Akalın, ADSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda ADSİAD üyesi katıldı.