hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Adana Valiliği Soma İçin Yardım Kampanyası Başlattı

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2014 - 17:42

/ 516 views kez okundu.
Adana Valiliği Soma İçin Yardım Kampanyası Başlattı

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden ocağı faciası nedeniyle nakdi yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı. Ayrıca Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için Adana’da hatim indirileceğini söyledi. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında meydana gelen faciadan dolayı nakdi yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı.
Soma’da yaklaşık 3 gün önce meydana gelen ve şu ana kadar 282 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 92 kişinin de hala mahsur kaldığı facia tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Türk halkı bir taraftan yas tutarken, bir taraftan da Soma’da hayatını kaybeden ya da yaralı olarak kurtulanların yakınlarına yardım etmek için seferber oldu. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da valilik olarak nakdi yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu. Valilik toplantı odasında belediye başkanları, kaymakamlar, sivil toplum örgütleri ve kamu kurum müdürlerinin de desteğiyle kampanya başlattıklarını belirten Coş, “Soma’da herkesi derinden üzen bir hadise meydana geldi. Bu nedenle geride kalanlara bir yardım eli uzatmak için burada toplandık. Nakdi yardım kampanyası başlatıyoruz. Bu yaşanan facia hepimizi derinden üzmüştür” dedi.
Vali Coş, daha sonra Soma’da yaşanan faciayla ilgili duygularını aktarmak isteyenlere söz verdi. Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kazım Barışık, dün yas ilan edilmesinin hemen ardından bayrağı yarıya indirdiğini belirterek, “O günden beri yüreğim yanıyor. Ancak yaşanan faciaya en çok anaların yüreği yanıyor. Onlar daha çok üzülüyor. Çok üzücü bir durum. Dünden beri ağlıyorum” diye duygusal anlar yaşadı. Barışık konuşurken bazı konukların da ağladığı görüldü.
Valilik, yardım yapmak isteyenlerden Ziraat Bankası Atatürk Caddesi Şubesi’ne Türk Lirası olarak 36784918-5008, Dolar olarak 36784918-5009, Euro olarak da 36784918-5010 hesabına para yatırabileceklerini bildirdi.
Bu arada Soma’da maden ocağında hayatını kaybeden 282 kişiden birinin Adanalı Mehmet Çelik (32) olduğu öğrenildi. Evli ve bir çocuk babası olan Çelik’in cenazesinin gece Adana’ya geleceği ve yarın saban merkez Sarıçam ilçesine bağlı Kırklar köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

 “SOMA İÇİN HATİM İNDİRİLECEK”

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için Adana’da hatim indirileceğini söyledi.
Vali Coş, yaptığı açıklamada, Manisa’nın Soma ilçesinde bir madende meydana gelen patlamadan dolayı 282 işçinin hayatını kaybetmesinin tüm Türkiye’yi olduğu gibi kendilerini de derinden üzdüğünü söyledi. Coş, Soma’da hayatını kaybeden işçiler için Kur’an kurslarında hatim indirileceğini, her ilçede camilerde Soma için dualar okunacağını söyledi. Vali Coş, cuma günü ise Sabancı Merkez Camii’nde hatim duası yapılacağını kaydetti.
Vali Coş, Soma’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerken, yaralı işçilere acil şifalar dilediğini belirtti.