Adana Güney Haber

Adana’da Otellerin Yatak Kapasitesi 6 Bine Ulaştı 

Adana’da Otellerin Yatak Kapasitesi 6 Bine Ulaştı 
81 views
10 Haziran 2014 - 0:00


OTELLER (2)

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı ve Şirin Park Otel Yönetim Kurulu Üyesi Murat Şirin, Adana’daki otel yatırımlarının ihtiyacın üzerinde olduğunu söyledi. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı ve Şirin Park Otel Yönetim Kurulu Üyesi Murat Şirin, Adana’daki otel yatırımlarının ihtiyacın üzerinde olduğunu söyledi.
Şirin, yaptığı açıklamada, yeni otel yatırımlarının işsizliğin yoğun olarak yaşandığı Adana’da istihdam açısından sevindirici olmasına karşın, doluluk oranlarında istenilen seviyelerin yakalanmamış olmasının da otel sahiplerini düşündürdüğünü belirtti.
Şirin, otellerdeki yatak kapasitesinin ihtiyacı aştığını ve doluluk oranlarının da istenilen düzeyde olmadığını ifade ederek, kentteki otel yatırımlarının 40’ı aştığını 6000 yatak kapasitesine karşın yıllık baz da günlük konaklamanın ortalama 1800 konaklama olarak gerçekleştiğini bununda tüm otellerin 3’te 1’e yakın dolu 3’te 2’sinin boş olduğunun anlamına geldiğini söyledi.

OTEL YATIRIMLARI İHTİYACI AŞTI
Şirin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2013 yılı verilerine göre kentte 5’i beş yıldızlı, 9’u dört, 9’u 3, 6’sı iki, 2’si butik, biri özel belgeli, 4’ü motel ve bir tanesi müstakil olmak üzere 36 otel bulunduğunu ifade ederek, bu otellerin yatak kapasitelerinin 5 bin 284 olduğunu ve bu yıl içerisinde faaliyete geçen otellerle yatak kapasitesinin 6 bine ulaştığını bildirdi. Şirin, ’’İş adamlarımızın gerekli fizibilite çalışmaları yapılmadan yapılan yada aynı zamana denk gelen otel yatırımları kentin ihtiyacının çok üstüne çıktı bazı yatırımcılar belgesini almasına rağmen yatırımdan vazgeçti bazıları binayı başka işlere kiraya verdi bazıları satışa çıkarttı yapımı devam eden ve proje safhasında olan otellerin de devreye girmesiyle yatak kapasitesi daha da artacak buda kalitenin ve fiyatın düşmesine dolayısıyla zarara neden olacaktır’’ diye konuştu.
Şirin, otellerin dengeli büyümesi gerektiğini belirterek, “Makul fiyatlarla, verginizi ödeyerek otelinizi yürütmeye çalışıyorsanız, bir yıl içinde yüzde 50`nin üzerinde doluluk olması gerekiyor ki kazanılan para size kaybettirmesin, masraflarınızı karşılasın. Para kazanmak istiyorsanız, yüzde 60`ın altına düşmemeniz lazım. Hiçbir yerde hiçbir otelin senelik doluluğu yüzde 100`ü bulmaz Turizm sektöründe “nitelikli çalışan” konusunun da önemini vurgulayan Şirin, “Konaklama tesislerinin belirlemiş olduğu hizmet standardı ve hedefleri doğrultusunda yol alabilmeleri de kuşkusuz kalifiye elemanların yer aldığı bir ekip ile mümkündür. Ancak ne yazık ki kentimizde ve sektörümüzdeki nitelikli çalışan sorunu devam etmekte, özellikle tatil bölgelerinde sezonda yaşanan yoğunluk nedeniyle nitelikli personel sıkıntısı daha da net şekilde gözlemlenmektedir” diye konuştu.

“ADANA KUMARHANE KENTİ OLMAYACAK”
Adana’ya yapılan otellerin hiçbirinin dışarıdan gelen yatırımcılar olmadığını tamamının Adanalı iş adamları tarafından yapıldığını altını çizen Şirin, “Kumarhaneler geliyor masalı gerçek olsa idi başta Kıbrıs’ta ki otel sahiplerinin Adana’ya otel yapmak için sıraya girmiş olmaları gerekmez miydi. Kaldı ki böyle etik olmayan bir kavramın Adanalı dürüst iş adamlarımıza yakıştırılması üzücü bir yaklaşımdır” dedi.
Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin geliştirilmesi yapılan otellerin istenilen doluluk oranına ulaşabilmesi Adana’yı yurt içi ve yurtdışı turist çeken destinasyon haline getirmek için herkesin taşın altına elini koyması gerekli adımların biran önce atılması gerektiğini belirten Şirin, bunun için TÜRSAB olarak işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Şirin, şöyle devam etti:
“Sektör temsilcilerinin dikkatini Adana’ya çekmek için TÜRSAB Genişletilmiş BYK’lar Toplantısını TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy ile Türkiye genelinde faaliyet göstermekte olan 36 Bölgesel Yürütme Kurulu üyeleri ve 81 vilayetin turizm temsilcisi acenteleri ve tur operatörlerinin katılımıyla Adana’da gerçekleştireceğiz. Toplantıda Adana’nın turizm potansiyelini doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerlerini tanıtarak sürekli tur yapılan bir destinasyon haline getirmek arzusundayız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin