logo

21 Aralık 2017

Afrika’nın En Büyük Adli Tıp Enstitüsünün Eğitimi ÇÜ’ye Emanet…

Afrika’nın En Büyük Adli Tıp Enstitüsünün Eğitimi Çukurova Üniversitesi’ne Emanet…

  Çukurova Üniversitesi, Afrika Ülkesi olan Uganda’ya da yardım elini uzattı. Uganda büyükelçisi Stephen Mubiru’nun ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyareti ile başlayan işbirliği sonuç vererek ilk adımlar atıldı.

ADANA (GÜNEY HABER)- Yarım asırlık tarihi geçmişi ile birçok üniversitenin kurulmasına öncülük eden ve dünya üniversiteleri sırlamasına giren Çukurova Üniversitesi, Afrika Ülkesi olan Uganda’ya da yardım elini uzattı. Uganda büyükelçisi Stephen Mubiru’nun ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyareti ile başlayan işbirliği sonuç vererek ilk adımlar atıldı. Çukurova Üniversitesi Uganda’da kurulacak Adli Tıp enstitüsünün eğitimlerini vererek tarım alanında da bilimsel çalışmalar yapacak.

Uganda Büyükelçisi Stephen Mubiru’nun Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyaretiyle başlayan süreç Uganda’yla işbirliğiyle sonuçlandı. Uganda Büyükelçisinin ziyarette, Uganda üniversiteleri ile işbirliği anlaşması yapılması konusundaki talebini geri çevirmeyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversiteli akademisyenlerinden oluşan bir heyetle Uganda’ya giderek işbirliği sürecini başlattı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar Başkanlığındaki heyette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Diş İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Gültekin, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Çetin, Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen yer aldı. Uganda’da 4 gün kalan Çukurova Üniversitesi heyeti ilk resmi temaslarını Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile yaptı.

Daha sonra Çukurova Üniversitesi heyeti ilgili bakanlarla da resmi temaslarda bulunarak Adli Tıp Enstitüsü kurulması, müfredat belirlenmesi ve eğitimlerin verilmesi konusunda işbirliği anlaşması yaptı.

İç İşleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Su Bakanlığı ile de resmi temaslarda bulunan Çukurova Üniversitesi heyeti, Uganda ve Türkiye’de çalıştaylar yapılmasını kararlaştırdı. Uganda’nın Mbarara Teknoloji Üniversitesi ile iş birliği anlaşması imzalayan Çukurova Üniversitesi, aynı zamanda Afrika’nın En Büyük Adli Tıp Enstitüsü’nün kurulmasında da görev alarak tarım alanında da işbirliği yapacak.

Share
360 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.