logo

28 Aralık 2017

AGİAD’ın kalkınma hamlesi sürüyor

Adana Genç İş Adamları Derneği (AGİAD), üyeleri arasında dayanışma ve kaynaşma etkinlikleri kapsamında, geleneksel hale gelen ‘Sektörel Buluşma Toplantısı’nı bu kez tarım sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle gerçekleştirdi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana Genç İş Adamları Derneği (AGİAD), üyeleri arasında dayanışma ve kaynaşma etkinlikleri kapsamında, geleneksel hale gelen ‘Sektörel Buluşma Toplantısı’nı bu kez tarım sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle gerçekleştirdi. Gelenekselleşen sektörel buluşma etkinliğinde bir araya gelen, tarımsal faaliyetlerde bulunan ve bu sektöre tedarik sunan iş dünyasının genç temsilcileri, firmalarını ve faaliyetlerini paylaşarak birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buldu.

İlki sanayiciler, ikincisi inşaat ve taahhüt sektörü ve bu sektörlerin tedarikçileri arasında yapılan sektör buluşmalarının üçüncüsünde ise, tarım ürünleri üreticileri, tarımsal makine ve ekipmanları tedarikçileri alanında faaliyete gösteren iş adamları bir araya geldi. AGİAD üyesi ve gelecek dönem başkan adayı Halid Milli’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, AGİAD üye ve yöneticileriyle Adana iş dünyasının önemli isimleri ilgi gösterdi. AGİAD eski başkanları Yakup Bulut, Tamer Gülcan ve Sefa Noyaner’in de katıldığı toplantıda, katılanlar faaliyet kollarında yapmış oldukları üretimleri ve yeni yatırımlarını konuşma fırsatı buldu. AGİAD yönetim kurulu üyeleri ise, toplantıya katılanlarla yakından ilgilenip çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

Rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamayan AGİAD Başkanı Gülümsün Adalı Özelköse, katılımcılara mektup göndererek seslendi. Sektör buluşmalarının üretim, kalkınma ve istihdam ile ticaret açısından son derece anlamlı ve önemli olduğunu vurgulayan Gülümsün Adalı Özelköse, şunları kaydetti:

“Geleneksel hale getirdiğimiz bu buluşmalar çerçevesinde ilk olarak sanayiciler ve tedarikçileri, daha sonra da inşaat sektörü temsilcileriyle tedarikçi üyeleri buluşturduk. Şimdi de tarım, tarım ürünleri ve ekipmanları alanındaki arkadaşlarla buluşuldu. Bu toplantıları çok önemli bir işbirliği platformu olarak görüyoruz. Kendi ölçeğimizde üretimin artması, kazancın çoğalması, istihdamın sağlanması ve üyelerimizin birbirleriyle ilişkileri de gelişmeli. Bereketli toprakların diyarı Çukurova’da yaşam bulması beklenen ‘Tarımda Havza Modeli’ ile tarımsal üretim, istihdam ve kazancın artacağı ortada. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirebilmesi için tarımsal ürünlerden daha fazla kazanç elde etmesi gerek. Kentimizde 2 bin 860 dönümlük alanda kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca onaylanması ise bu yönde atılacak adımların heyecan verici sonuçlar doğuracağını gösteriyor. Katma değeri yüksek üretim sayesinde sektörün tüm paydaşları ülke ve kent ekonomisi ile birlikte büyük kazanım elde edecek. Yüksek teknolojili seralar, işleme, paketleme, depolama ve Ar-Ge tesisleri bölgemizi farklı bir atmosfere taşıyacak. Tarımsal üretimin yanı sıra meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, süt üreten tarımsal işletmelere yatırım, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, tavuk, et ve balık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt ve süt ürünleriyle ilgili adımlar, kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi gibi konuları mutlaka tartışmaya açmalıyız. Tüm bu alanlarda sağlayabileceğimiz işbirlikleri, atacağımız adımlar ve alacağımız yol hepimize şimdiden hayırlı olsun.”

Toplantının organizasyonunu üstlenen AGİAD’ın eski Genel Sekreteri ve yeni dönem başkan adayı Halid Milli ise, şöyle konuştu:

“Bugün burada hepimiz faaliyet kollarımızda neler yaptığımızı, yaptığımız ve yapmayı planladığımız yatırımları, sorunlarımızı ve bu sorunlara karşı getirmiş olduğumuz çözüm metotlarını konuştuk. Daha önce tanışmadığımız arkadaşlarımızı yakından tanıma imkanı bulduk. Sektörel Buluşma Toplantılarını düzenleyerek bize bu imkanı sağlayan kıymetli başkanımız Sayın Gülümsün Adalı Özelköse ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Adana tarımın başkentidir. Adana sahip olduğu verimli toprakları, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinin uygunluğu, üretim ve pazarlama açısından kavşak noktada olması, ihraç limanlarına yakınlığı, Seyhan ve Ceyhan nehirleri, baraj ve göletleri ile tarımsal yatırım açısından ülkemizin en uygun noktasıdır. Meyve ve sebzecilik açısından uygun iklim koşulları, güneşlenme süresinin uzunluğu ile seracılığa elverişli olması, süt ve besi sığırcılığı için uygun iklim koşulları ile beraber yem bitkisi ekilişinin de yüksek olması, arıcılık ve yan ürünlerini elde etmek için uygun floraya sahip olması, dağlık bölgelerinde organik tarım için elverişli alanlara sahip olması, uzun kıyı şeridi ve sahip olduğu lagünler ile kültür balıkçılığı yapılabilecek alanlara sahip olması, Adana’mızı tarımsal üretim ve bunları işleyecek sanayi tesislerin yatırımı açısından eşsiz kılmaktadır.”

Share
514 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.