hava 39° Orta
DOLAR 32,6378 % % 1.12
EURO 34,8816 % % -0.07
GRAM ALTIN 2.446,00 % % 2,30
ÇEYREK A. 3.999,22 % % 2,30
BITCOIN 67.092,13 % -1.044
SON DAKİKA

Araç alırken dolandırılmayın

Son Güncelleme :

11 Haziran 2019 - 2:34

/ 293 views kez okundu.
Araç alırken dolandırılmayın

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte ikinci el araç piyasası hareketlenirken, galericiler araç almak isteyenleri dolandırıcılara karşı uyarıyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte ikinci el araç piyasası hareketlenirken, galericiler araç almak isteyenleri dolandırıcılara karşı uyarıyor.

Türkiye’de her yıl ikinci el araç piyasası biraz daha büyürken, dolandırıcılar sektörde her geçen gün daha farklı yöntemlerle araç sahibi olmak veya araçlarını satmak isteyen kişileri tuzaklarına düşürmeye çalışıyor. Oto galericiler araç satarken veya alırken dolandırılmak istemeyen kişilerin mutlaka daha önceden bildiği yerlerden ve tanıdığı kişilerle alışveriş yapmasını öneriyor.

İkinci el araç alım ve satımında bazı art niyetli kişilerin insanların hayal güçlerini dahi zorlayan yöntemlere başvurabildiğini kaydeden oto galerici Murat Bacaksız, “Malum önümüzde Ramazan Bayramı var ve pek çok insan bayram tatiline girmeden araç sahibi olmak istiyor. Ayrıca önümüz yaz mevsimi ve yine pek çok insan yaz mevsimi öncesinde araç satın almak istiyor. İkinci ele rağbet olunca hem biraz fiyatlar arttı hem de piyasadaki dolandırıcı sayısı arttı. Bugünlerde en çok internetten satışa çıkartılan araç bilgilerinin kopyalandığını görüyor ve duyuyoruz. İnternetteki araçların mevcut bilgilerini kopyalayan bu kişiler, aracın gerçek sahipleri gibi ilan verip insanlarda kaparo adı altında para kopartmanın hesabını yapıyor” dedi.

ARAÇ ALIM VE SATIMI ACELEYE GELMEZ

Araç almak veya satmak isteyen kişilerin yapılacak işlemler sırasında kesinlikle acele etmemeleri gerektiğinin altını çizen Bacaksız, “Araç satışı sırasında yapılacak en küçük dikkatsizlik geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sebep olabilir. Bu nedenle araç alım ve satımı sırasında kişilerin ince eleyip sık dokuması gerekiyor. Örneğin aracını satan kişi, satış işlemi öncesinde parasını mutlaka almalıdır. Eğer para banka yolu ile gelecekse aracı sattığı kişi ile bankadan para gönderen kişinin aynı kişi olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi durumda bankadan para gönderen kişi parasını tekrar alabilir ve fakat o kişi sattığı aracı tekrar alamayabilir. O yüzden araç alım satımlarında birden fazla risk faktörü vardır. Bu tür sorunları yaşamak istemeyen araç alırken veya satarken oto galericilerden yardım alabilir. Böylelikle araç satın alan veya satan kişi herhangi bir rahatsızlık yaşaması durumunda oto galericileri muhatap olarak görebilirler.” diye konuştu.