logo

02 Ağustos 2019

Ayçiçeğinde ekim alanı arttı, rekolte düştü

Çukurova Bölgesi’nde ayçiçeği hasadı başladı. Erkenci olarak yetiştirilen ayçiçeği hasat edilirken üretici bu yıl geçmiş yıllara oranla rekoltenin düştüğünü, ekim yapılan alanın ise arttığını söyledi.

(HABER MERKEZİ)-Çukurova Bölgesi’nde ayçiçeği hasadı başladı. Erkenci olarak yetiştirilen ayçiçeği hasat edilirken üretici bu yıl geçmiş yıllara oranla rekoltenin düştüğünü, ekim yapılan alanın ise arttığını söyledi.

Adana’da erkenci olarak yetiştirilen ayçiçeğinin hasadına başlandı. Son yıllarda Çukurova Bölgesi’nde ayçiçeği ekim alanı giderek artarken bu yıl etkili olan yağış ve soğuk hava ayçiçeği üretimini olumsuz etkiledi. Hasat sonrası elde edilen ürün geçen yıl belirlenen fiyatlardan satılırken, ayçiçeği üreticisi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2019 yılı ayçiçeği taban alım fiyatlarının bir an önce açıklamasını istiyor.

Bu yıl kış ve ilkbahar mevsimlerinde etkili olan yağışların ayçiçeğinde rekolte kaybına neden olduğunu belirten ayçiçeği üreticisi ve ziraat mühendisi İzzet Dal, “Son yıllarda ayçiçeği gerek verimi ve gerekse de düşük girdi maliyetleri nedeniyle üreticiye para kazandırıyordu. Fakat bu yıl bir çok tarımsal üründe olduğu gibi kış ve ilkbaharda etkili olan yağmur ve soğuk hava ayçiçeği üretimini de etkiledi. Adana’da geçmiş yıllarda dönüm başına 400-450 kilo ürün alabiliyorduk. Ama bu yıl erkenci ayçiçeğinde rekolte 150 kiloya kadar düştü. Buda ayçiçeği üreticilerini hem üzdü, hem de endişelendirdi.” dedi.

2019 YILI İÇİN AYÇİÇEĞİ ALIM FİYATLARI AÇIKLANMADI

Çukurova Bölgesi’nde ikinci mahsul olarak ekilen ayçiçeğinden umutlu olduklarını belirten Dal, “Erkenci ürünlerin hasadı devam ediyor. Üreticiler olarak Çukurova Bölgesi’nde ikinci mahsul olarak ekilen üründen umutluyuz. Fakat şuanda Toprak Mahsulleri Ofisi 2019 yılına ait ayçiçeği için taban alım fiyatlarını açıklamadı. Geçen yıl ayçiçeğinin kilosu 2 lira 20 kuruştan satılmıştı. Şuana kadar ofis tarafından yine bir fiyat açıklanmadı. Rekolte düştüğü için ayçiçeği üreticisi ayçiçeği alım fiyatlarının yükselmesini bekliyor. Fiyatlar açıklanmadığı için Çukurovalı ayçiçeği üreticisi, ürününü geçen yıl ki fiyatlardan satmak zorunda kaldı. Bu nedenle özellikle erkenci ayçiçeği üreticileri ofis tarafından fiyatların bir an önce açıklanmasını istiyor.” ifadelerini kullandı.

Share
268 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.