Adana Güney Haber

BAKANLIKLAR AİLE ŞİRKETLERİNE DÖNDÜ

BAKANLIKLAR AİLE ŞİRKETLERİNE DÖNDÜ
150 views
02 Temmuz 2021 - 14:12

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Milli Eğitim Bakanlığından, Bakan’ın kardeşinin şirketine, Kamu Bankası üzerinden ödeme yapılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Bakanlık kaynakları artık yandaşa değil direk eşlere, kardeşlere aktarılıyor.” dedi Sümer, “Covid 19 dönemi, okulların bir açık bir kapalı olması, öğrencilerin EBA sistemine girememeleri gibi birçok konuda MEB’in yetersiz kaldığını hep birlikte gördük. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nda bir başarı örneği var! Ticaret Bakanı’nın kendi Bakanlığına dezenfektan satışına benzer bir olay ne yazık ki MEB’de yaşandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un yönetim kurulunda olduğu şirket, son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma 25 Milyon 678 bin 159 TL’lik satış yaptı.” dedi

BAKANLIK İHALELERİ EŞLERE KARDEŞLERE GİDİYOR Orhan Sümer, “Bakanın kardeşinin yönetim kurulunda olduğu şirkete yapılan satışların ortaya çıkmasından sonra Sayın Bakan “Sponsorluk Sözleşmesi Kapsamında Ödenen Faturalar” açıklamasında bulunarak konuyu inkâr etti. Fakat belgeleriyle birlikte incelediğimiz zaman, Bakanlığın talimatı ile, Vakıfbank’ın ödeme yaptığı şirketin Sayın Bakanın kardeşinin yönetiminde bulunduğu İnova Akademi olduğu, ödeme miktarının ise 396 bin 300 Türk Lirası olduğu tespit edilmiştir. Sayın Bakanın bu konudaki tavrı ne olacaktır? Ticaret Bakanlığı’nda ortaya çıkan benzer konu sonrasında yaşanan gelişmeleri biliyoruz. Sayın Bakan İstifa Etmeyi Düşüyor mu?” Dedi. Orhan Sümer, “Yıllardır kamu kaynaklarının sorumsuzca harcandığını, ihalelerin usulsüz dağıtıldığını, yandaşlar ihya edilirken, vatandaşın görmezden gelindiğini söylüyorduk. Artık talan düzeni o kadar ileriye gitti ki ihaleler, kamu kaynakları, Bakanlıkların sermayeleri yandaşlara bile gitmiyor. Direk eşlere, kardeşlere birinci sınıf akrabaların kurdukları şirketlere gidiyor” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -