logo

Benzin zammına tepki

Akaryakıt fiyatlarına son zamanlarda yapılan zam tepkilere neden oldu. Vatandaş petrol ürünlerine yapılan zamlara çözüm olarak elektrikli araçların bir an önce piyasaya sürülmesini istiyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Akaryakıt fiyatlarına son zamanlarda yapılan zam tepkilere neden oldu. Vatandaş petrol ürünlerine yapılan zamlara çözüm olarak elektrikli araçların bir an önce piyasaya sürülmesini istiyor. Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarını Akdeniz piyasası belirliyor. Akdeniz piyasasında özellikle benzin fiyatında hareketlilik yaşanıyor. Akdeniz piyasasında petrol varil fiyatı 600 doları aşarken, Türkiye’de ise dolar kur fiyatı 5 lira 45 kuruş barajını aştı. Hem barış hemde kur fiyatında yaşanan yükseliş benzin ve motrin fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Benzin fiyatına yapılan zamma tepki gösteren Atilla Altunbaş isimli vatandaş, “Yıllardır benzin ve motorine yapılan zamlara insanlar olarak tepki göstermiyoruz. Ülkemizi yönetenlerde zor durumda kalıyor. Benzin ve motorin fiyatlarına zammı bunları bize satan kişiler yapıyor. Ayrıca dolar fiyatı artınca yine benzin ve motorine zam geliyor. Bizim bunlara kesin ve kalıcı çözüm bulmamız gerekiyor. Yani araçlarımız elektrikle çalışmalı. Çünkü Türkiye’de elektrik enerjisi üretebiliyoruz. Bu nedenle petrol fitatlarındaki dalganmalardan kurtulmak için acilen elektrikle çalışan vasıtalara ihtiyacımız var.” dedi.

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI HERŞEYİ ETKİLİYOR
Benzin ve motorin fiyatlarına yapılan zammın tüm piyasaları etkilediğinin altını çizen Altunbaş, “Benzin ve motorin fiyatları çok önemli. Çünkü benzin ve motorine zam gelince sırasıyla herşeye zam geliyor. Çiftçi mazot fiyatını, manav nakliye ücretini, tekstilci de artan maliyetleri göstererek herşey zamlanıyor. Bu nedenle benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılmaması gerekiyor. Ayrıca şuanda benzin ve mazot ücreti gerçekten çok yüksek. İnsan kontağı çevirmeden hesap yapıyor. Sürekli olarak yakıttan tasarruf etmeye çalışıyor. Fakat artık yapılan tasarruflar da kurtarmıyor. Elektrikli arabaların ciddi olarak piyasaya çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
161 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.