hava 28° Orta
DOLAR 32,9626 % % 0.21
EURO 35,4100 % % 0.17
GRAM ALTIN 2.455,77 % % 0,16
ÇEYREK A. 4.015,18 % % 0,16
BITCOIN 61.878,01 % 3.572
SON DAKİKA

BŞB Meclisi’nde “IŞİD ve Bayrak” Gerginliği

Son Güncelleme :

15 Haziran 2014 - 23:49

/ 535 views kez okundu.
BŞB Meclisi’nde “IŞİD ve Bayrak” Gerginliği

AW117749
ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Büyükşehir Belediye’nin MHP’li Meclis Üyesi Ali Şimşek’in, meclis toplantısında IŞİD’in Türk bürokratları kaçırması ve Türk Bayrağı’nın indirilmesi konularına değinmesi salonda gerginliğe neden oldu.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı son oturumu, Belediye Başkanvekili Salih Gökçe başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda gündem dışı söz alan MHP’li meclis üyesi Ali Şimşek, “Ne acı ki gün geçmiyor, Türk’ün ocağına ateş düşmeden, Türk milletinin namusu olan, rengini şehit kanlarından almış şanlı bayrağımıza yapılan alçakça saldırının acısı yüreğimizde kor iken, canımız Türkmenelimiz, yine benzer katiller tarafından tarifi mümkün olmayan acılara maruz kalmıştır” dedi.
IŞİD’in Musul işgalini sert sözlerle eleştiren Şimşek, “Üzülerek görüyoruz ki sıfır sorun politikası iflas etmiş ve sorun haline dönüşmüştür. Türkiye stratejik derinlik diye girdiği stratejik çukurdan temizlenerek çıkmalıdır” diye konuştu.
Şimşek’in ardından söz alan AK Parti’li Meclis üyesi Vedat Gündoğan, meclis toplantılarında gündem dışı söz alanların yerel sorunlara daha çok ağırlık vermesi gerektiğini savunarak, “Türkiye gündemini siyasi partilerin liderleri konuşsun ve onlar yorumlasın. Yoksa, Türk Bayrağı’nın nerede dalgalanacağı konusunda en yüksek tonda söyleyeceğimiz sözlerin, birbirimize yapacağımız bu ifadelerin, bu meclisten öteye gitmeyeceğini herkes bilir” ifadelerini kullandı.
Vedat Gündoğan’ın bu ifadelerine karşın Belediye Başkanvekili Salih Gökçe’nin “Bu vatan yalnız genel başkanların değil” sözleri üzerine salondan alkışlar yükseldi. Alkışlarla birlikte salon daha çok gerilirken, Ali Şimşek tekrar söz aldı. Gündoğan’ın ifadelerinin sadece AK Parti grubuna ait olduğunu ifade eden Şimşek, “Türk Bayrağı eğer hainler tarafından indiriliyorsa, Türk Büyükelçiliği basılıyorsa, milli devlet, güçlü iktidar noktasında bir serzeniş ve talep varsa, bunu da eleştirmek ancak olsa olsa AKP zihniyeti olur” şeklinde çıkıştı. Şimşek’in bu sözleri üzerine salondaki bazı meclis üyeleri “Olur mu ya”, “Bu kadar olmaz”, “Biz bayrağa sahip çıkmıyor muyuz?” diye tepki gösterdi. Şimşek’in sözlerine sert tepki gösteren AK Parti’li meclis üyesi Zafer Kara ise, “Otur yerine” diyerek tepkisini dile getirdi.
Tartışmaya müdahale edip, meclis üyelerini sakinleştirmeye çalışan Salih Gökçe, tartışma konusunun yanlış anlaşıldığını belirterek şöyle konuştu:
“Birbirimizi incitecek, kıracak gündem dışı şeyler beni çok rahatsız ediyor. Burada yüz yüze bakıyoruz, biriz ve beraberiz. Düşünce farklılığımız hiçbir şeydir. Bir tek şey vardır, cumhuriyetin kuruluş temel felsefesine inanan ve iman eden insanlar birarada olmak zorundadır.”
Daha sonra tekrar söz alan Vedat Gündoğan, kimseyi eleştirmek gibi bir niyetinin olmadığını, milliyetçilik kıyaslamalarının gereksiz olduğunu söyledi. Şimşek’i eleştirdiği konunun yanlış anlaşıldığını ifade eden Gündoğan “Buradaki hiçbir fert birbirinden daha az milliyetçi, daha çok milliyetçi değil, öyle konuşmayalım. Hele hele bayrak üzerinden siyaset yapmak gibi bir durum hiç olamaz” şeklinde konuştu.