hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

 Casusluk Soruşturmasında 13 Asker Hakkında Müebbet Hapis İstemi 

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 23:35

/ 1.501 views kez okundu.
 Casusluk Soruşturmasında 13 Asker Hakkında Müebbet Hapis İstemi 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT TIR’larının aranması ile ilgili başlatılan ‘casusluk soruşturması’nda Adana ve Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli 13 askeri personel hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis talebi ve müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldığını bildirdi. 

ADANA (İHA) – Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT TIR’larının aranması ile ilgili başlatılan ‘casusluk soruşturması’nda Adana ve Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli 13 askeri personel hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis talebi ve müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldığını bildirdi.
Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 19 Ocak 2014 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesi Sirkeli Doğu Gişeleri’nde MİT’e ait TIR’ların durdurulmasına ilişkin ihbarı yapan şüpheliler ile ilgili yapılan soruşturmanın tamamlandığı belirtildi. Açıklamada, MİT’e ait söz konusu faaliyetle ilgili görevlendirilen MİT mensuplarının cep telefonu, kimlik ve adres bilgilerinin casusluk amacıyla ele geçirilip, uydurma bir suç iddiasıyla görevli MİT mensupları hakkında mahkemeden ‘önleme dinlemesi’ kararı alındığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:
“MİT mensuplarının yasa dışı dinlendiği ve söz konusu MİT faaliyetinin ayrıntılarının öğrenilip bir mizansen çerçevesinde Adana İl Jandarma Komutanlığı’na önceden haber verilip, sonradan mizansene uygun ihbarın yapıldığı ve MİT TIR’larının buna dayanılarak durdurulduğu ve söz konusu olayın gerçekleştirildiği tüm soruşturma kapsamında anlaşılmıştır. Söz konusu şüphelilerin Adana ve Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli askeri personellerden Ö.K, H.G., G.M., H.K., B.K., H.Ö., E.T., H.İ.K., A.Y., M.Ö., C.K., H.Ü., S.Y. olduğu tespit edilmiş ve şüpheliler hakkında ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis talebi ile ve ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklama’ suçundan müebbet hapis cezası istemi ile Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne kamu davası açılmıştır. Öte yandan diğer jandarma görevlilerinden şüpheliler H.C., Ü.U., C.B. hakkında aynı suçlardan dolayı delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir. Ayrıca diğer iddialar ve diğer şüphelilerle ilgili soruşturma Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014/30800 soruşturma numarası üzerinden devam etmektedir.”