logo

Çay 1 lira 50 kuruş oldu

Uzun bir süredir çayın bardağını 1 lirada satan kahvehaneciler çaya, şekere ve tüpe gelen zamlardan sonra çayın bardağını 1 lira 50 kuruştan satmaya başladı. Kahvehaneci Ahmet Yıldız, “Zam yapmak istemiyorduk ama her şeye zam gelince bizde çayın bardağını 1 lira 40 kuruş yapmak zorunda kaldık” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Uzun bir süredir çayın bardağını 1 lirada satan kahvehaneciler çaya, şekere ve tüpe gelen zamlardan sonra çayın bardağını 1 lira 50 kuruştan satmaya başladı. Kahvehaneci Ahmet Yıldız, “Zam yapmak istemiyorduk ama her şeye zam gelince bizde çayın bardağını 1 lira 40 kuruş yapmak zorunda kaldık” dedi.

Adana’da kahvehanelerde çayın bardağı 1 lira 50 kuruştan satılmaya başlandı. Uzun süredir çay fiyatlarına zam yapmadıklarını belirten kahvehaneciler çaya, şekere ve tüpe gelen son zamlardan sonra mecburen fiyat artırmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Kahvehanelerde insanların 1 liraya çay içmeye alıştıklarının altını çizen kahvehaneci Ahmet Yıldız, “Kahvehanecilerin müşteri ya emekliler ya da komşu esnafıdır. Yapılan zamlardan ne kadar haberi olursa olsun esnafta çaya yapılan zammı istemiyor, fakat en çok tepkiyi emekliler gösteriyor, “Bizim maaşımıza zam yapıldı” diyorlar. İnsanlar 1 liraya çay içmeye alışmışlardı bu nedenle 1 lira 50 kuruşu çok yüksek buluyorlar. Şuanda gelen zamlar nedeniyle çay satışlarımız düştü. Önümüzdeki günlerde yeniden düzelmesini bekliyoruz” dedi.

1 LİRA 50 KURUŞTAN ÇAY İÇMEK İSTEMİYORLAR

Çay, şeker ve tüp fiyatının düşmesi durumunda kendilerinin de fiyat düşürmeye hazır olduklarını belirten Yıldız, “Kahvehaneler parayı sürümden kazanıyor. Bir kahvehanenin en az 300 bardak çay satışı yapması gerekiyor ki o kahvehane masraflarını kurtarsın bizler evimize ekmek götürelim. Cafelerde durum farklı, orada çay bardağı 3-4 lira, onların bizim kadar çay satmasına gerek yok ama kahvehaneci satmak zorunda. Zam sonrası satışlarımız düştü. Çay, şeker ve tüp fiyatlarında herhangi bir indirim olursa bizlerde fiyatlarımızı düşürürüz çünkü bu fiyattan kimse çay içmek istemiyor” diye konuştu.

Share
172 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.