logo

Çiftçilerin elektrik faturalarındaki fonlar, paylar kaldırılsın

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu: “Çiftçi ve Sulama Birliklerinin elektrik faturalarındaki fonlar, paylar kaldırılsın”

 

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu;Tarımsal Sulama Yapan Çiftçiler ve Sulama Birliklerinin elektrik faturalarına yansıyan ve ödemek zorunda bırakıldıkları Fonların, Payların kaldırılması ile Katma Değer Vergisi’ndeki oranın düşürülmesi için Cumhurbaşkanlığına yazılı soru önergesi vererek çiftçilerin mağduriyetlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı

ADANA (GÜNEY HABER)- İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu;Tarımsal Sulama Yapan Çiftçiler ve Sulama Birliklerinin

Elektrik Faturalarına yansıyan ve ödemek zorunda bırakıldıkları Fonların, Payların kaldırılması ile Katma Değer Vergisi’ndeki oranın düşürülmesi için Cumhurbaşkanlığına yazılı soru önergesi vererek çiftçilerin mağduriyetlerini Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı

Çulhaoğlu, Cumhurbaşkanlığına  verdiği yazılı soru önergesinde çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesini talep ederek şunları söyledi:

“Adana, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Mersin ve Kilis illerimizde 8,3 milyon kişinin kullanmakta olduğu elektrik dağıtım şebekesinin inşa, bakım ve işletme faaliyetlerini Enerjisa Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (Toroslar EDAŞ) sürdürmektedir.

Akdeniz Bölgesindeki çiftçilerimiz başta turunçgiller, pamuk, susam, yer fıstığı, muz, zeytin, incir, üzüm ve benzeri tarımsal ürünlerini elektrikle çalışan sulama yöntemlerini kullanarak yetiştirmektedir. Sadece Adana İlimizdeki 24 sulama birliğimiz 372 personelle, 30.933 mükellefe ait 223.935 hektar tarım alanına sulama hizmeti vermektedir.

Ekonomik krize rağmen ayakta kalmaya çalışan, ürünlerini tarımsal sulama ile yetiştirerek geçimini sağlamaya çalışan birlik üyelerine ve şahıslara kesilen faturalardaki “Vergi ve Fonlar” başlığı altındaki Enerji Fonu, TRT Payı, Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisiyle birlikte en büyük payı oluşturan ve matrah üzerinden alınan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi çiftçilerimizin belini bükmekte, mağdur etmektedir.

Tarımsal sulama amaçlı, orta gerilim kullanan serbest tüketici gurubundaki bir çiftçimiz 2018 yılı Ekim ayına ait toplam Tüketim Bedeli 17.291,12 TL’dir. Bunlara ilaveten 4.645,23 TL., Dağıtım Bedeli, 156,38 TL., Trafo Boşta Kaybı (kWh), 174,48 TL Enerji Fonu, 348,95 TL TRT Payı, 872,38 TL Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve matrah üzerinden yüzde 18’lik 4.248,76 TL. Katma Değer Vergisiyle birlikte toplamda 27.737,30 TL., yani 10.446,18 TL. fazladan fark ödemek zorunda kalmaktadır.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci ve 36 ncı maddeleri ile Cumhurbaşkanı’na tanınan “KDV Oranını belirleme” yetkisi sebebiyle tarımsal sulama yaparak geçimini sağlayan çiftçilerimizin ve birliklerimizin elektrik fatura mağduriyetlerinin giderilmesi için;

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 ve 36 ncı maddeleri ile Cumhurbaşkanına verilen Oran belirleme Yetkisi ile tarımsal sulama yapan çiftçilerimizden matrah üzerinden alınan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisini yüzde 8’e düşürmeyi düşünüyormusunuz?

Tarımsal sulama yapan çiftçilerimizin, birliklerimizin elektrik faturalarına yansıyan ve ödemek zorunda bırakıldıkları “Enerji Fonu, TRT Payı ile Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergileri”ni kaldırmayı düşünüyormusunuz?”

 

 

 

 

 

Share
295 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.