Adana Güney Haber

ÇKA’dan, DEİK İşbirliği Hamlesi

ÇKA’dan, DEİK İşbirliği Hamlesi
71 views
02 Haziran 2014 - 18:38

 

 ÇKA (2)

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile kurumsal işbirliğinin tesis edilmesi ve Ajans bölgesinin ticaret ve yatırım kanallarıyla küresel pazarlara entegre olmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile kurumsal işbirliğinin tesis edilmesi ve Ajans bölgesinin ticaret ve yatırım kanallarıyla küresel pazarlara entegre olmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

31 Mayıs tarihinde Mersin Hilton Otel’indegerçekleştirilen işbirliği imza törenine, Mersin Valisi ve ÇKA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve ÇKA Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Burhanettin Kocamaz, DEİK Başkan Vekili ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve ÇKA Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Şerafettin Aşut, Adana Ticaret Borsası ve ÇKA Kalkınma Kurulu Başkanı Sayın Muammer Çalışkan, DEİK Genel Sekreteri Bahri Can Çalıcıoğlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

DEİK Başkan Vekili ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şerafettin Aşut yaptığı konuşmada, DEİK’in Türkiye’nin ve Türk özel sektörünün küreselleşme sürecinde katma değerle entegrasyonunu hedefleyen kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle bölgesel ve küresel düzende ekonomik ve siyasi gelişmelere yön verecek, yüksek teknolojiyi üretebilecek, yenilikçi ve ar-ge tabanlı, dünya ticaretinde hak ettiği payı alabilecek ve marka gücü olan, makroekonomik istikrarı sağlam, çağdaş bir Türkiye vizyonuna sahip bir iş dünyası kurulusu olduğunu kaydetti. ÇKA’nın ise bölgenin yatırım imkanlarını destekleyen, ekonomik projelerinin hayata geçmesini sağlayan ve finanse eden, bunların yanında bölgenin uluslararası tanıtımını yapmakla görevli bir kurum olduğunun altını çizdi. ÇKA’nın, DEİK’in küresel gücünü, uluslararası ilişkilerdeki büyük deneyimlerini ve üst düzey bağlantılarını kullanmasının gerekli olduğuna değinen Aşut, “ÇKA DEİK’in 7 kıtaya yayılan networkundan faydalanmalıdır. İmzalanacak işbirliği protokolü, bölgeye yatırımcı getirilmesi anlamında da çok etkin olacaktır. DEİK’in küresel deneyimlerinin ve networkunun desteğinde, bölgemizin küresel piyasalara kendini iyi anlatması, ortak yatırım heyetleri düzenlenmesi, ÇKA’nın yurtdışında daha iyi tanıtılması, ajansın uluslararası fon ve kredi kuruluşlarına ulaşmasında destek verilmesi, yurtdışı seyahatlere birlikte gidilmesi sadece bölgemizin değil ülke ekonomisinin kazanımı olacaktır” şeklinde konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve ÇKA Yönetim Kurulu Üyesi Burhanettin Kocamaz da, ÇKA’nın bölgenin kalkınmasına yönelik gösterdiği çabaların tam anlamıyla herkesin istediği sonuca ulaştığını düşünmediğini ifade ederek, ancak bu tür DEİK gibi kuruluşlarla yapılacak işbirliği sonucunda ufkun daha da genişleyeceğini ve hedeflenen amaca ulaşmak gerektiğini dile getirdi

ÇKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ise, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın Türkiye’nin ilk kalkınma ajansı olduğuna değinerek, ÇKA’nın kalkınmaya bölgesel ölçekte ciddi katkılar sağladığını ve bu katkıyı ülkesel ölçeğe de taşıdığına dikkat çekti. Ajans’ın kurulduğu yıldan bu yana bölgeye ve ülkeye katkılarından bahseden Güzeloğlu, “ÇKA büyük bir kararlılıkla devam eden bu çalışmalar ile ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin daha büyük geleceğe, daha güçlü kazanım sürecine doğru yol almasına ciddi katkılar sunmaktadır.” dedi.

Güzeloğlu konuşmasının devamında, “DEİK, Türkiye’nin ihracat başta olmak üzere temel alanlarda gelişimini hızlandıran uluslararası pazarlara açılışını sağlayan, eksik kalan yönlerini güçlendirerek her alanda Türkiye’nin rekabetçiliğini artıran bir kuruluştur. Kuruluşun bu ölçekteki çalışmalarını ve başarılı birikimini bugün imzalayacağımız işbirliği protokolü ile ajansımıza taşıyoruz. Çukurova Kalkınma Ajansı olarak; önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı bölgemizin doğrudan ihracat yaptığı ülkeler, merkezler ve pazarlar üzerinde, sektör temaları bağlamında yoğunlaştırmayı düşünüyoruz. Bunun yanı sıra Orta Vadeli Türkiye Kalkınma Planı ve hedeflerini bizim planlarımız çerçevesinde öncelikle çevre düzeni planı, yatırım alanları, makro düzeydeki planlamalar, lojistik merkezler ve özel ihtisas bölgeleri temelinde hızla geliştirip iş birliğini güç ve gönül birliğine dönüştürecek, Adana ve Mersin’de sımsıkı bir birliktelik gerçekleştireceğiz. Bu iki il artık tarihi geçmişinden gelen birlikteliklerini daha üst ölçeklerde birleştirip geleceğe el ele yürümelidir. Çukurova Kalkınma Ajansı bunun için var. Bugün bir mutabakat imzalayarak uluslararası işbirliği boyutunda hedeflerimizi daha güzel bir geleceğe taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hitapların ardından Mersin Valisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu ile DEİK Başkan Vekili ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut arasında işbirliği protokolü imzalandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin