hava
DOLAR 32,9013 % % 0.23
EURO 35,3479 % % 0.55
GRAM ALTIN 2.465,29 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.030,75 % % 0,60
BITCOIN 61.200,01 % -4.556
SON DAKİKA

Çocuklar da depresyona girebilir 

Son Güncelleme :

30 Haziran 2015 - 18:32

/ 558 views kez okundu.
Çocuklar da depresyona girebilir 

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, depresyonun sadece erişkinlere mahsus gibi görünse de çocukların da depresyona girebileceğini bildirdi. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, depresyonun sadece erişkinlere mahsus gibi görünse de çocukların da depresyona girebileceğini bildirdi.
Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, çocuklarda depresyonun birçok fizyolojik ve psikolojik belirtileri olduğunu, bunların başında ise karın ağrısı, baş ağrısı, okula gitmek istememe, gerekli gereksiz her şeye ağlama, yemek yememe, alt ıslatma, kendi yatağında yatmak istememe gibi davranış değişikliklerinin geldiğini söyledi. Ailede yaşanılan sıkıntıların, tartışmaların, fiziksel veya ruhsal hastalıkların, boşanma aşamasına gelen evlilik problemlerinin sağlıklı çözümlenemediğinde çocuklara olumsuzlukların yansıyacağını ifade eden Dr. Ejder, “Depresyon aile içinde yayılma özelliği olan bir hastalıktır. Bu nedenle evde yaşayan aile bireylerinin de mutlaka gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bazen depresyonda olan ebeveyn her şeyi olumsuz görme nedeni ile çocuğun sorunlarını büyütebilir veya kendi problemleri ile o kadar ilgilidir ki çocuğunun yaşadığı sorunları fark edemeyebilir” diye konuştu.
Çocukluk çağı depresyonunun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Ejder, şunları kaydetti:
“Eğer ailede depresyonda olan başka bir birey varsa ve tedavi olmamışsa, mutlaka o birey de tedavi edilmelidir. 7 yaş altındaki çocukların depresyon tedavisinde öncelikle oyun terapisi yer almaktadır. Okul çağı veya ergenlik dönemindeki çocukların depresyon tedavisinde ise psikoterapinin yanı sıra ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Eğer ‘küçücük çocuk ilaç mı kullanırmış’ gibi bir düşünce ile tedavi geciktirilirse problem daha da derinleşebilir.”