Adana Güney Haber

ÇÜ, Türkiye’nin En İyi Küresel üniversitelerinden biri ilan edildi

ÇÜ, Türkiye’nin En İyi Küresel üniversitelerinden biri ilan edildi
24 views
14 Ocak 2019 - 2:15

US News & Report sitesinin hazırladığı Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralaması açıklandı. Türkiye’den 27, 75 farklı ülkeden 1.372 üniversitenin değerlendirildiği listede Çukurova Üniversitesi, Türkiye’nin 10. En iyi Üniversitesi seçilirken, Dünyada ise 826. sırada yer aldı.

ADANA (GÜNEY HABER)- US News & Report sitesinin hazırladığı Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralaması açıklandı. Türkiye’den 27, 75 farklı ülkeden 1.372 üniversitenin değerlendirildiği listede Çukurova Üniversitesi, Türkiye’nin 10. En iyi Üniversitesi seçilirken, Dünyada ise 826. sırada yer aldı.

Başarılarıyla adından söz ettiren Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi güçlü akademik kadrosu, gelişmiş fiziki şartları ve teknolojik donanımlarıyla başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen ve araştırma ağırlıklı kriterlerden oluşturulan US News & Report listesinde Türkiye sırlamasında Çukurova Üniversitesi ilk 10’da yer aldı.

SIRALAMA 13 DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTÜYLE BELİRLENDİ

Clarivate Analytics INcites’ın analizleriyle belirlenen üniversitelerin öncelikli olarak araştırma performanslarına dayanan 13 değerlendirme ölçütü ve ağırlıkları şöyle:

Global araştırma saygınlığı (%12,5), bölgesel araştırma saygınlığı (%12,5), yayınlar (%10), kitaplar (%2,5), konferans bildirileri (%2,5), normalize edilmiş atıf etkisi (%10), toplam atıflar (%7,5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın sayısı (%12,5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın oranı (%10), uluslararası işbirlikleri (%5), uluslararası işbirlikleri sonucu çıkan yayınlar (%5), en çok atıf alanlar arasında %1’e giren yayın sayısı (%5) ve en çok atıf alanlar arasında %1’a giren yayın oranı (%5) .

URAP SIRALAMASINDA ÇUKUROVA, TÜRKİYE GENELİNDE 15. SIRADA.

Bunun yanı sıra kısa adı URAP olan University Ranking by Academic Performance sırlamasında Çukurova Üniversitesi 15. sırada yer aldı. Dünya genelinde ön değerlendirmeye giren Yüksek Öğretim Kurumları arasında, üst kategorideki 2.500 üniversite arasında yer alan Çukurova Üniversitesi, yapılan değerlendirme sonucunda 2018-2019 yılı dünya sırlamasında 1.047., Türkiye Üniversiteleri sırlamasında ise 15. olarak bir başarıya daha imza attı.

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -