Adana Güney Haber

Domates 70 kuruşa düştü

Domates 70 kuruşa düştü
34 views
25 Haziran 2019 - 17:54

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte meyve ve sebze üretiminde yaşanan bolluk fiyatların ucuzlamasına neden oldu. Adana’da meyve sebze halinde domatesin fiyatı 70 kuruşa kadar düşerken, semt pazarlarında ise domates bu hafta 1,50 TL’den satıldı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte meyve ve sebze üretiminde yaşanan bolluk fiyatların ucuzlamasına neden oldu. Adana’da meyve sebze halinde domatesin fiyatı 70 kuruşa kadar düşerken, semt pazarlarında ise domates bu hafta 1,50 TL’den satıldı.

Meyve ve sebze fiyatları mevsim normallerine dönmeye başladı. Ramazan Bayramı sonrasında meyve ve sebze üretiminde yaşanan bolluğun yanı sıra talebinde düşmesi ile birlikte meyve ve sebze fiyatları yılın en düşük seviyelerine düştü. Fiyatların düşmesi ile birlikte sebze ve meyvelerin iç piyasada çok hızlı bir şekilde tükendiğini belirten hal esnafı, fiyatların üretici ve tüketicileri memnun ettiğini kaydetti.

Ramazan Bayramı sonrasında meyve ve sebze fiyatlarından büyük ucuzluk yaşandığını belirten Yüreğir Meyve – Sebze Hali esnaflarından Mehmet Çobandağ, “Şuanda meyve ve sebze fiyatların yılın en düşük seviyelerine ulaştı. Domates, patates, soğan ve patlıcan kış aylarında insanları endişelendirmişti. Ama yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sera sezonu sona erdi ve açık tarlalarda yetiştirilen mahsuller piyasaya girmeye başladı. Tarla ürünlerinin piyasaya girmeye başlaması ile birlikte fiyatlar da düşmeye başladı. Ramazan Bayramı sonrasında ise fiyatlar neredeyse bedava oldu. İnsanlar bu mevsimde bol bol meyve ve sebze tüketebilir” dedi.

FİYATLAR DAHA DA UCUZLARSA ÜRETİCİ MAĞDUR OLUR

Meyve ve sebze fiyatlarının talebe göre belirlendiğini kaydeden Çobandağ, “Yaz mevsimi nedeniyle şuanda her yerde tonlarca ürün var. Tüketim de üretim gibi hızlı olmayınca talep düşüyor, fiyatlar ucuzluyor. Şuanda halde yerli domates 70 kuruş, salatalık ve kabak 50 kuruş, karpuz 35 kuruş, kavun 50 kuruş, patlıcan – patates – soğan 1 TL, şeftali – nektarın – erik 1 TL, maydanoz – nane – dere otunun demeti 10 kuruştan satılıyor. Bu fiyatlar şuanda hem üreticiyi hem de bizleri kurtarıyor. Fiyatların daha da aşağı düşeceğini düşünmüyorum. Eğer fiyatlar daha da ucuzlarsa bu durumca üreticiler büyük mağduriyet yaşayabilirler” diye konuştu. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin