hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Eğitimcilerden “Fakslı” Protesto 

Son Güncelleme :

09 Mayıs 2014 - 18:15

/ 685 views kez okundu.
Eğitimcilerden “Fakslı” Protesto 

AW084915

 

Adana’da eğitimciler, sendikalı öğretmenlerin eylemlere katıldığı gerekçesiyle haklarında soruşturulma başlatılmasını protesto ederek, hazırladıkları basın açıklamasını faks yoluyla Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’da eğitimciler, sendikalı öğretmenlerin eylemlere katıldığı gerekçesiyle haklarında soruşturulma başlatılmasını protesto ederek, hazırladıkları basın açıklamasını faks yoluyla Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.
Eğitim-Sen üyesi 10 kişi, eylemlere katılan öğretmenlere soruşturma açılmasını protesto etmek için PTT Merkezi önünde toplandı. Çeşitli sloganlar atan grup, postane önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, sendikalı eğitimcilerin eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir yaşam talebi ile örgütledikleri grevler ve eylemlerin suç sayılarak hukuksuz biçimde cezalandırılmak istendiğini öne sürdü. Aralarında Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, konfederasyonun genel başkanı Lami Özgen, yönetim kurulu üyesi Akman Şimşek’in de bulunduğu çok sayıda üye ve yöneticiye soruşturma açıldığını belirten Karagöz, “Soruşturma sonucunda bazı illerde uyarma veya kınama cezaları önerilirken bazı illerde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması, bazı illerde de devlet memurluğundan çıkarma cezası önerilmektedir. Başta Ankara olmak üzere birçok ilde soruşturma sonucunda disiplin cezaları yanında üye ve yöneticilerimizin görev yerleri de değiştirilerek sürgün edilmektedir. Üye ve yöneticilerimizin görevleriyle ilgisi olmayan olaylar ve suçlamalar gerekçe gösterilerek haklarında disiplin soruşturması başlatılması, disiplin cezasıyla cezalandırılmaları ve sürgün edilmeleri, bize sendikal çalışmalarımızın engellenmesi ve yöneticilerimizin yıldırılması amacı taşımaktadır” diye konuştu. Eğitim-Sen üye ve yöneticileri hakkında disiplin soruşturması başlatılması ve sürgün edilmelerin ifade özgürlüğü ihlali olduğunu vurgulayan Karagöz, “Bu uygulamaların sürdürülmesi durumunda başta ILO olmak üzere Uluslar arası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunulacaktır” ifadesini kullandı.
Basın açıklamasının ardından postane içerisine giren grup, çoğalttıkları basın açıklaması metinlerini faks yoluyla Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.