hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Emeklilerin gözü Temmuz ayında  

Son Güncelleme :

29 Haziran 2014 - 18:22

/ 488 views kez okundu.
Emeklilerin gözü Temmuz ayında   

Emekliler Temmuz’da, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Zam oranı, Temmuz başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

ADANA (GÜNEY HABER)-Emekliler Temmuz’da, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Zam oranı, Temmuz başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yıl ilk 5 aylık enflasyon yüzde 5.38 olarak gerçekleşti. Bu bağlamda emekliler arasında, Temmuz zammının yüzde 6 civarında gerçekleşeceği beklentisi doğdu. Kesin rakam, Temmuz başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında her yıl Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artış yapılıyor. Emeklilerin maaşına Ocak ayında yüzde 3.27 zam olmuştu. Temmuz ayını bekleyen düşük maaşlı SSK ve Bağ-Kur emeklileri, seyyanen zam istiyor. Yüzdelik zamların yüksek maaşlı emeklilere yaradığını ifade eden emekliler, seyyanen zamla herkesin maaşı aynı ölçüde artacağını ifade ediyor.

Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, konuyla ilgili görüşlerini aktardı. Temmuz ayında yapılacak zammı herkes elini vicdanına koyarak yapması gerektiğini dile getiren Kaya, “Bir tüp gazı 80 TL’ye doldurulmasına rağmen 33 ila 40 TL bir zam yapılıyor. Allah’tan revamı bu. 30 Haziran’da çıkartılacak Torba Yasası’nda mutlaka 2000 yılı sonrası emeklilerimize de intibak kanunu uygulanmalı. Yaşanan haksızlı bir dur denmeli. Bizler insanca yaşayabileceğimiz bir maaş düzenlenmesinden yanayız. Biz emekliler olarak çok bir şey istemiyoruz. Yanlızca insanca yaşayabilecek bir maaş istiyoruz. Emeklilerimiz hakkı olmayan bir şey istemiyor ama hakkından da asla vazgeçmiyor. Bu dünyada hakkımızı vermeyenlerin öbür dünyada 2 elimiz yakalarında olacaktır. .” dedi.

Bu ülkeyi yönetenler ve mecliste gurubu bulunan siyasi partiler birlik beraberlik içinde emekli meselesini çözsünler. Seçim mitinglerinde emeklilerin isimlerinden hep bahsi ediyorlar. Ancak seçim sonrası ise kimsenin bu konuda ağzını bıçak açmıyor. Bir yerel seçimi Adana ve Türkiye atlattı. Adanalılar artık bazı şeyleri daha iyi görerek analiz etme fırsatı buldu. Bu analizlerini de genel seçimlerde daha iyi değerlendirerek kendilerini görmeyene gereken cevabı verecektir” diye konuştu.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER