hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

ENGELLİLER HAKLARINI DAHA ETKİN ARAYACAK

Son Güncelleme :

27 Ocak 2017 - 22:38

/ 554 views kez okundu.
ENGELLİLER HAKLARINI DAHA ETKİN ARAYACAK

Adana Barosu, Seyhan Belediyesi ve Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü engelli Haklarında ortak çalışma için işbirliği konusunda anlaştı.

ADANA (GÜNEY HABER)- Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Av. Türkan Eşli ve Seyhan Belediyesi Hukuk Danışmanı ve adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu üyesi Av. İsmail Sarı, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ü ziyaret ederek, engelli hakları konusunda ortak ve etkin çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Adana Barosu olarak engelli insanlarımızın sorunlarına karşı her zaman duyarlı olduklarını, Adana Barosunda Engelli Hakları Komisyonunun ilk olarak kendisinin de Genel Sekreter olduğu 27.dönemde kurulduğunu, ilk komisyon koordinatörünün de bizzat kendisinin olduğunu, Adli Yardım görevlendirmelerinde engelli yurttaşlarımıza konu ayrımı yapmaksızın hukuksal yardım yapıldığını, eğitimler verildiğini söyledi.

Av. Küçük, “Projenin başarılı olması için üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız. Sonuçta toplumda hepimiz birer potansiyel engellileriz.” diye konuştu.

Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Av. Türkan Eşli, kendisinin de üyesi olduğu meslek örgütüne ziyaretten dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Baro yönetiminin ve Adana Barosu’nun engelli hakları konusunda duyarlı olduklarını söyleyen Eşli, “Belediye çatısı altında engelliler birimini oluşturacağız. Engellilere hizmet mevzuat gereği zorunluluktur. Örneğin; Büyükşehir Belediyesi sarı çizgilere tezgâhlar konuyor ve engellilerin geçişini engelliyorlar. Baronun desteği iki açıdan bizim için önemli. Genç Engelliler Spor Kulübü, Seyhan Belediyesi ve Baro işbirliği içinde bu birim çalışacak. Bize başvuran engelliler ile ilgili bir hak zedelenmesi halinde ya da hukuki yardıma ihtiyaç duyduğunda baronun bize destek vermesidir. Asıl mevzuatın öngördüğü kamu kurum ve kuruluşların yapmakla mükellef olduğu ancak görmezden geldiği konulara el atacağız” dedi.

Kurulacak birim içerisinde Adana Barosu üyesi avukatlarının yer alacağı, engelli haklarıyla ilgili toplantılara katılacağı, hukuksal sorunlarla ilgili belirli günlerde de görev alacakları kaydedildi.

Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Av. Özlem Kara, ön yargılarla da mücadele edilmesi ve engelli bireyin kendine olan güven duygusunu artırmaya yönelik faaliyetlerin de olması gerektiğini vurguladı.

Av. Gökayaz da, bu projenin başarılı olmasının diğer belediyelere de örnek olabileceğini kaydetti.

Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Kurucusu Celal Karadoğan da, “Seyhan Belediyesi’nin, 31 dönümlük bir araziyi 30 yıllığına Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü’ne verdi.  Bu araziye kurulacak yerleşkede, yılda 30 bin çocuk ve gence hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Biz engelliler merhamet değil adalet istiyoruz.” dedi.

Ziyaret sırasında Adana Barosu Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Av. Özlem Kara ile Adana Barosu Staj Komisyonu Üyesi Av. Ünsal Bener de hazır bulundu.