Adana Güney Haber

Erikte fiyatlar normale döndü

Erikte fiyatlar normale döndü
17 views
18 Mayıs 2019 - 1:38

Yurt içinde ve yurt dışı piyasada büyük ilgi gören eriğin fiyatı hasadın devam etmesi ve ürünün bollaşmasıyla birlikte düşüşe geçti. Sezonu oldukça yüksek fiyatlardan açan erik, şuanda ürünün artmasıyla birlikte daha uygun fiyatlardan satılmaya devam ediyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Yurt içinde ve yurt dışı piyasada büyük ilgi gören eriğin fiyatı hasadın devam etmesi ve ürünün bollaşmasıyla birlikte düşüşe geçti. Sezonu oldukça yüksek fiyatlardan açan erik, şuanda ürünün artmasıyla birlikte daha uygun fiyatlardan satılmaya devam ediyor.

İlk çıktığı zamanlarda çok yüksek fiyatlardan satılan ve vatandaşların ancak tane olarak alabildikleri erik, sezonun sonuna doğru hasadının artması ve piyasaya bol miktarda erik sunulmasıyla birlikte fiyatında da ciddi düşüşler gözlendi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sezonu yüksek fiyatlardan açan erik, can eriklerinin olgunlaşıp hasat edilecek kıvama gelmesinin ardından makul fiyatlardan satılmaya başlandı. Sezon başında içinde 4-5 tane eriğin bulunduğu küçük paketler halindeki eriğin 5 liralardan satılmasıyla eriği tane olarak alabilen vatandaşlar, hasadın artmasıyla birlikte eriğin kilosunu 4 liradan almanın rahatlığını yaşıyorlar.

Bu yıl erik veriminin yüksek olduğunu belirten Nayime Köksal; “Turfanda eriğin ardından açık alanda yetiştirilen eriklerin de hasat zamanı geldi ve bizler de arkadaşlarımızla birlikte erikleri toplayarak tüccarlara satıyoruz. Bu yıl eriğin verimi gerçekten çok güzel. Erikler hem iri ve kaliteli hem de bu yıl erikler hastalığa uğramadı. Erik açısından bereketli bir yılı geçirdiğimizi ifade edebilirim.” ifadelerini kullandı.

Erik hasadının Haziran ayına kadar devam edeceğini belirten Köksal; “Can eriklerinin hasadı bizim bereketli topraklarımızda Haziran ayına kadar devam eder. Şuanda eriğin en lezzetli zamanıdır. İlk çıkan turfanda eriklerde bu lezzeti bulamazsınız. Erikler açık alanda zamanında olgunlaştığı için tadı gerçekten çok güzel. Erikler lezzetli, fiyatlar da uygun olunca insanlar artık rahat rahat erik alabilirler.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin