hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Eşini öldüren Kadına Müebbet Verilmesine Tepki

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2014 - 22:46

/ 662 views kez okundu.
Eşini öldüren Kadına Müebbet Verilmesine Tepki

Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Tanrısınatapan, öz kızını istismar eden kocasını silahla öldüren kadına ömür boyu hapis cezası verilmesine tepki gösterdi. Tanrısınatapan; “verilen kararda, annelik duygusuyla ve çocuğunu korumak amacıyla hareket edildiği dikkate alınmayarak, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması ile kamuoyu vicdanı yara almıştır” dedi.

ADANA (İHA) – Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sinem Tanrısınatapan, öz kızını istismar eden kocasını silahla öldüren kadına ömür boyu hapis cezası verilmesine tepki göstererek, “Verilen kararda, annelik duygusuyla ve çocuğunu korumak amacıyla hareket edildiği dikkate alınmayarak, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması ile kamuoyu vicdanı yara almıştır” dedi.
Tanrısınatapan, yaptığı açıklamada, Adana’da 8 Mart 2013’te, 11 yaşındaki kızı E.’ye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla nikahsız eşi Emrullah B.’yi (48) tabancayla başından vurarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Derya I.’nın (32) Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Mayıs 2014 Salı günü karar duruşmasına çıktığını hatırlattı.
Savcılık makamının gerek iddianamesinde gerekse yargılama sırasındaki mütalaasında sanığın, ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılmasını ve TCK 29. madde uyarınca haksız tahrik hükmünün sanık lehine uygulanmamasını talep ettiğini belirten Tanrısınatapan, ayrıca sanığın müdafii görevini üstlenen meslektaşlarının, haksız tahrik hükümleri dışında meşru müdafaa düzenlemesinin de olayda uygulanmasını talep ettiklerini hatırlattı.
Mahkemece verilen kararda, sanığa ömür boyu hapis cezası verildiğini, haksız tahrik ve diğer indirim nedenlerinin uygulanmadığını, kararın oy çokluğuyla verildiğini ifade eden Tanrısınatapan, şöyle devam etti:
“Çocuklarımıza yönelik istismar ve kadınlarımıza yönelik cinsel saldırı, tacizin arttığı böylesi bir dönemde, sanığın öz kızına, kocası tarafından gerçekleştirilen istismar nedeniyle bu suçun işlendiği ortadayken, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması son derece düşündürücüdür. Ayrıca bu indirim nedeninin uygulanması ile sanık ve koruma altındaki çocukların bir kez daha mağdur edildikleri düşüncesindeyim. Geçtiğimiz haftalarda beşinci kattan düşen çocuğunun arkası sıra atlayan anneye, yılın annesi ödülü verilmiştir. Bu ve benzeri yaşanan birçok olay da göstermektedir ki anneler, kendilerinden önce çocuklarını düşünmektedirler. Verilen kararda, annelik duygusuyla ve çocuğunu korumak amacıyla hareket edildiği dikkate alınmayarak, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması ile kamuoyu vicdanı yara almıştır. Adalete olan güven zedelenmiştir.”