logo

Genç çiftçilere yönelik Hibe Programı mecliste

Çulhaoğlu; Genç çiftçilere yönelik Hibe Programındaki yanlışlıkları TBMM’ye taşıdı

İYİ Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi  Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Tarım ve Orman Bakanlığının genç çiftçilere yönelik 30.Bin TL’lik hibe programında yapılan yanlışlıkları ve usulsüzlükleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı

ADANA (GÜNEY HABER)- İYİ Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi  Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Tarım ve Orman Bakanlığının genç çiftçilere yönelik 30.Bin TL’lik hibe programında yapılan yanlışlıkları ve usulsüzlükleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı

İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu Tarım ve Orman Bakanlığına vermiş olduğu soru önergesi ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Tarım ve Orman Bakanlığının 3 yıldır genç çiftçileri iş sahibi yapmak ve ülkede tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacı ile başlattığı proje kapsamında büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tarım alanında, sera ve meyve bahçeleri vs. tesis ettirmek için hazineden geri ödemesiz (hibe) herbir aile için 30.000 TL. yardım yapılarak uygulanan bu projenin hayvancılık ayağında birinci yıl ithal edilen hayvanlar mera hayvanı olan etçi ırk hayvan ithal edilerek aile başına 6’şar adet(5.000 TL. x6 adet =30.000 TL. karşılığı) olarak verildi.

İkinci yıl hayvancılık ihalesi özel bir şirkete verildi. İhaleyi alan özel şirket(5.000 TL.x 6 adet=30.000 TL.) et ve süt verimi yüksek damızlık hayvanlar teslim etmeleri gerekirken piyasa değeri 2.500 – 3.000 TL.olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan temin ettiği yerli ırk hayvanları teslim ederek çiftçilerimizin mağduriyetini neden olmuş, aynı zamanda devleti zarara uğratmıştır.

Üçüncü yıl bakanlık yine ihaleyi özel şirkete vererek aynı yanlışı bu yılda devam ettirmekte, ihaleyi alan şirket Doğu ve Güneydoğu’dan temin ettiği yerli hayvanları, hayvan sayısını bir eksilterek bu defa (6.000 TL. x5 adet=30.000 TL.) 5’er adet Adana bölgesi çiftçilerine teslim etmeye başlamıştır.

Benzeri uygulama küçükbaş hayvancılıkta da farksızdır. 30.000 TL hibe kapsamında(825 TL.x37 adet= 30.000 TL.) keçi verilmesi gerekirken piyasa değeri 250 TL olan oğlak teslim edilmiştir.

İhale hangi firmalara verilmiştir? Teslim edilen hayvanları kimler kontrol ederek teslim alıp, çiftçilerimize teslim etmiştir?

Piyasa değeri 2.500 TL. olan büyükbaş hayvanlar hazineye 6.000 TL. olarak fatura edilip, piyasa değeri 250 TL olan küçükbaş hayvanlar hazineye 825 TL olarak fatura edilip, aradaki farkla kimler haksız kazanç sağlamıştır?

Zaten can çekişen ülke hayvancılığının et ve süt verimi düşük ırklarla hayvancılığı teşvik etmek bu ülke hayvancılığının geleceği için ihanet değilmidir?”

Share
169 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.